Irisa

Jak to, že je virus neživý?

Jestliže virus nedokáže vyrábět samostatně energii, jaktože třeba bakteriofág se svými ''bičíky,, dokáže v blízkosti potenciální hostitelské buňky pohybovat směrem k ní? Kde se bere potom ta pohybová energie? K tomu přece nějaký metabolismus mít musí, ne?
Doplňuji:
Vím, že se pohybuje pasivně s proudem krve, ale třeba bakteriofág, když dosedne na buňku, tak ohne nohy, aby mohl do buňky vpustit DNA, tak mě zajímá, kde energii na tento pohyb nohou bere?

Nejlepší odpověď
badisko

Proc by se potreboval pohybovat ?…Pohyb mu zaruci krevni obeh …on jen napadne bunku …
A nejsou nezive …maji DNA a RNA takze jsou …na pul mrtvi a napul zivi ..:D Proc by mel vyrabet energii ..P Predstav velice zjednodusene telo jako potok z rybama …kdyz do nej vylejes treba chlor ..ten taky neni zivy a nevyrabi zadnou pohybovou energii …ale ryby uhynou staci ze tam je zbytek zaridi voda a proud ..v lidskem tele Krev a krevni obeh …

Další odpovědi
abendsbrot23

Jako životaschopné organismy se berou ty jednobuněčné a mnohobuněčné. Problém je v tom, že vir nemá ani tu jednu buňku, tak proto ho nejde brát za úplně živý.
Na druhou stranu – cosi musí ovládat mechanismus předávání genetické informace viru. A to cosi by mohla být právě DNA/RNA, která svými chemickými reakcemi s okolím určuje, co se bude dít. No, nevím – možná jsem totálně mimo, ale takhle si myslím, že to je. :)

mosoj

On není živý ?

MK44

Myslím, že Váš problém vychází z nedokonalosti lidského názvosloví a kategorií, na něž svět dělíme. Srovnáme-li souhrn chemických reakcí, jejichž důsledkem je, že zrezaví klandr u vás na dvorku, se souhrnem chemických reakcí, jejichž výsledkem je Ewa Farna, snadno se rozhodneme, který nazveme živým a který neživým. Viry jsou kdesi na pomezí obou kategorií. Vzhledem k tomu, že jejich struktura je zapsána v genetickém kódu a že jsou schopni se reprodukovat a mutovat, byť za pomoci hostitelské (napadené) buňky (jak co jak který vir – viry jsou různé), a dále že bývají označovány jako nebuněčné organismy, kloním se k názoru, že živí jsou – ovšem je to věcí názoru.

Doplňuji:
Obrázek vira jakožto „majáčku s pavoučíma nožičkama“ je pouze zjednodušením, abychom si ho vůbec nějak mohli představit. Ve skutečnosti se jedná o složité řetězce složitých molekul. Život je chemie. Tyto řetězce mohou při kontaktu s nějakou chemikálií reagovat a začít se přestavovat. Výsledkem může být ono „ohnutí nohy“. Chemikálií, která akci spustí pak může být povrch hostitelské buňky – i to jsou složité řetězce molekul – nebo chemikálie, které se v blízkosti hostitelské buňky vyskytují, například jako odpad jejího metabolismu, apod.
Energie se tedy v principu bere tam, kde se bere při výbuchu po smíchání chemických látek. Jen jde o složitější, sofistikovanější a přírodním výběrem ověřované reakce.

RyuzakiKate

Jen ještě doplním – energie se bere z ATP (adenositrifosfát), který produkují mitochondrie, důležité buněčné organely se svou vlastní DNA.