irij

Jak to , že je jmelí stále zezené?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Bude to zřejmě tím,že je to vlastně parazit a bere si živiny ze stromů na kterých roste

Další odpovědi
venkovan

Toť je už na znalce rostlin a to nejsem. Nicméně trochu laického pohledu:
Dejme tomu, že je to dáno genetikou, jako jsou zelené jehličňany (většina), jako je velká část listnatých stálezelených či poloopadavých dřevin apod. Stále zelené rostliny asimilují celý rok, v zimě podstatně méně. Mnohé stálezelené dřeviny se nevysilují každoročně na jaře tvorbou všech nových listů jako jsou opadavé dřeviny a dokáží tak růst v horších klimatických či půdních podmínkách a stanovištích.
Proto je možné, že jmelí které je poloparazit (ze stromu bere živiny vodu a minerální látky, ale samo asimiluje) a není to agresivní rostlina která by svého hostitele zahubila, je zřejmě geneticky vybaveno tak aby šetřilo přijímanou energii. A proto se nevysiluje každoroční tvorbou nových listů jako u opadavých dřevin. Proti zimnímu odparu vody se brání silnější pokožkou listů a jejich nakroucení.
Pokud se dotaz týká faktu, že utržené jmelí v bytě nezežloutne, tak to je dáno zřejmě tím, že v něm rychle neproběhne přeměna zeleného barviva v hnědou/žlutou jako u ostatních opadavých dřevin. Nicméně i utržené jmelí časem zežloutne.
Jak dalece jsem od pravdy nechám na tvé úvaze.