mosoj

Jak to že je jde koruna do háje ?

Já už teď nevím co je koruna a co je rubl ! Asi nás vzal také někdo u huby.
Nicméně pomohlo mně to k rozhodnutí, koupit novou TV než se zvednou ceny.

Doplňuji:
Já jsem člověk z vesnice, krmený mediálními lži. Já myslel že hodnota klesá pouze u rublu.
Ona to taková demagogie není ony to jsou spojité nádoby a hodně široké.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je to výsledek spekulace zahraničních obchodníků, že ČNB přistoupí ke další devalvaci koruny, resp. posunutí intervenčního pásma (nyní 27Kč) směrem nahoru. Příčinou je velmi nízká inflace. Tyto analytici ale vidí jen čísla, ale ne to, že je to způsobeno hlavně poklesem ceny ropy. Myslím si, že bankovní rada k další devalvaci nepřistoupí, protože deflace je výsledek externího šoku.

Osobně proto předpokládám, že jde o krátkodobý výkyv, který se nejpozději po únorovém zasedání bankovní rady ČNB zkoriguje zpět. Kdo chce nakupovat eura doporučuji počkat …

P.S. Tu demagogii s rublem sis mohl odpustit 😉
Doplňuji:
K doplnění: klesají nebo rostou neustále všechny měny, které nejsou pevně navázané (což může být výhoda – např. proč asi Černá Hora a Kosovo rezignovali na vlastní měnu a používají euro?). Např. v r. 2008 byla ve všech přehledech Kč zase jako nejrychleji posilující měna na světě …

arygnoc: váš výklad jsem nepochopil (např. jak jste došel od kritiky neustálého růstu k závěru „čím horšie, tým lepšie“.)

Zdroj: http://www.pa­tria.cz/zpravo­dajstvi/2819269­/rozbresk---koruna-nad-28-za-euro---proc-a-jak.html

Další odpovědi
gecco

Rozdíl je jeden – základní…

1. zatímco propad české koruny *) je způsoben očekávanou intervencí ČNB (ekonomika ČR do kytek nejde)

  1. intervence nebude, kurz koruny se ´vrátí´ a spekulanti prodělají
  2. intervence bude, koruna dále oslabí a spekulanti vydělají

2. je propad rublu odrazem propadu ruské ekonomiky – a to PŘES masivní intervence ruské centrální banky (CBR) i politické intervence Putina (etc)
___
Důsledkem je např.

  1. nízká úroková míra hypoték (úvěrů obecně) a podpora exportu
  2. výrazné zdražování takřka všech komodit, nedostupnost úvěrů (následný krach podniků); někteří importéři dokonce přestávají do Ruska vyvážet (a tím nemyslím embargované komodity)

___
A koukněte se třeba i na graf kurzu rublu vůči koruně – http://www.kur­zy.cz/kurzy-men/grafy/CZK-RUB/ , za právě uplynulý rok spadl z cca 60 Kč/100 rublů na cca 38 Kč/100 rublů…
___
Ale třeba se vám zdává o dobách, kdy byl 1 rubl za cca 15 Kčs…
😁
Divím se, že – s vašimi názory, nejste už dávno přestěhovaný do nějakého ´gheta´ poblíž Moskvy – jsou tam gheta chudých i bohatých, mohl byste si vybrat…
😁
Doplňuji:
Mosoji – …"Koruna krátce po Singerově prohlášení začala prudce růst. Jak upozornila agentura Reuters, vůči euru během pár minut posílila o 0,9 procenta

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/ne­ni-nutne-reagovat-na-deflacni-tlaky-mini-singer-fbv-/ekonomika.as­px?c=A150113_183021_e­konomika_ozr#ut­m_source=sph.id­nes&utm_medium=richtex­t&utm_content=cla­nek-box"… – info z dneška (14.1.2015)…
😁
Pokud jste si tu TV ještě nekoupil, možná bude vhodné počkat na nějakou ´zaručenou akci´ v budoucnu…
😁

arygnoc

nerad to hovorím, ale kuvikal som tu už asi pred dvoma rokmi (hľadajte témy „prečo česi nechcú euro?“), že to nedopadne dobre.

koruna je v sračkách (nemyslím to zle, neposmievam sa, je to iba koštatovanie) a nemalou mierou sa o to pričinil i václav II. (klaus) svojim mentorovaním.

slováci si to odskákali s uťahovaním opaskov pri tzv. „kríze“ všetko naraz, čechov teraz okráda národná banka i bez uťahovania opaskov.

no, dopadne to tak, že budete meniť euro v horšom kurze ako slováci (30 koruniek a pár halierov).

ja som to hovoril, že to euro máte zobrať kým je fajn kurz.

;-Q
Doplňuji:
pepa25:

cena ropy nie je až tak smerodajná, i keď nesporte svoj význam na finančných trhoch hraje (jej cenu prakticky svetovo ovládajú saudi, ktorí kašlú na opec – je to dôsledok najmä ekonomického boja sausov proti vládám podporujúcim „divoký“ stredný východ).

všeobecne sa stáva malý rast inflácie vo svete problémom, a to problémom kapitalistov (nie myslené ideologicky) – zisky klesajú, hrozí kolaps investícií nie iba do infraštruktúry, ale i do výskumu, sociálnych programov, ale i armády, nových technológií a pod.
súčasný politický trend na západe (teda i u nás) „potrebuje“ infláciu a rast kúpy – inak sa priemyselná výroba zastaví – stagnuje a to má negatívny vplyv na ekonomický rast, zisky, investície, zamestnanosť (a vzniká bludný kruh)…

v podstate platí – čím horšie, tým lepšie.
to je cena tzv. demokracie.

výsledok je ten, že i po „ozdravení“ meny v čr už nikdy euro neklesne pod tých povedzme 27 kč (plus mínus, ale vidím to skôr plus), i keď si to dovozcovia prajú.

dolár voči euru paradoxne silnie i kvôli lacnej rope (zatvárajú/kon­zervujú vlastné „drahé“ vrty [a získavajú surovinové rezervy do budúcnosti] a lacnú ropu dovážajú), ale najmä kvôli zahraničnej politike, ktorá sa stáva menej (vojensky) agresívnou (odchod z afganistanu, žiadne nové „misie“, …), ale i nemastno-neslanej politike eú, najmä v jej nejednotnosti a večne rozhádanej európy (vystúpenie grécka z eú, hrozenie uk odchodom z eú, žiadny postoj ku terorizmu [i tomu islámskemu], tendencie k obmedzovanie slobodného pohybu, …), proste politike bez vízie a cieľa.

takže – dobre už bolo (z krátkodobého i dlhodobého hľadiska).
i keď sa zlá situácia zlepší, nevráti sa pred bod „zlomu“, tj. kedy sa začalo zhoršovať (v tomto prípade zásah nb v neprospech kč).

;-Q

led

Hodnota štátnej meny je závislá nielen od vnútornej ekonomiky, ale aj od politiky každého štátu a jeho vonkajšej ekonomickej a politickej väzby na ostatný svet.

Každý otras – kolísanie – kurzu rozhodujúcich mien EUR, USD, JPY, RUB, GBP okamžite pocíti aj národná mena.

Nikto si nemôže myslieť, že svojou izoláciou, nezáujmom o veci verejné, zabráni kolísaniu meny…

Funna

zajímavé, že zatím odpověděli jen slováci…a přesně v tom duchu…nemáte euro, dobře vám tak..jasně, protože kdybychom ho měli, nemohla by ho ČNB nemohla uměle oslabit, tak jako to udělala s korunou…proto kurz koruny tak rapidně klesá…obhajují to tím, že bude levnější vývoz do zahraničí a posílí se tak ekonomika, která přes zimu stagnuje (útlum ve stavebnictví, od kterého se odvíjí většina dalších činností)…ne, že by mne to nechávalo klidnou, ale rvát vlasy si nemíním..
a mimo jiné…copak euro vůči dolaru neoslabuje?…sice výrazně pomaleji, než koruna (ale víme, proč tomu tak je), ale oslabuje…

marci1

Bez komentáře : http://blisty­.cz/art/76114­.html

anonym

Eura nebo koruna – měřítka jsou různá,ale ekonomika je stejná.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­flace
Doplňuji:
" ČR v TOP 20"

zjentek

takovýho vývoje si všímám posledních 90let ..a konzumu to prospívá, to máš pravdu

anonym

Připadá mi to jak za komančů,mají levný máslo,jdu si koupit celou bednu,zlevnili benzín,pojedu s vanou,
ted padá dolar,koupil sis telku,padne ještě víc ,koupíš si auto,jen aby nepadnul o 10korun,takhle se mají naši důchodci.

led

Funna „zajímavé, že zatím odpověděli jen slováci…a přesně v tom duchu…nemáte euro, dobře vám tak..“

než niečo vypustíte von, zamyslite sa nad tým.

To, čo som napísala v odpovedi, nájdete aj v českej učebnici ekonómie.

Funna

nemám si co rozmíšlet…když jsme psala odpověď, byla tam jen ta tvá a arygnoca…sice nevím , kde žijete (myslím stát), ale zjevně píšete po slovensky…on napsal – češi nechtějí euro – nedopadne to dobře a ty jsi napsla, cituji: „Nikto si nemôže myslieť, že svojou izoláciou, nezáujmom o veci verejné, zabráni kolísaniu meny…“ z čehož plyne – jste izolovaní, nemáte euro dobře vám tak"!
a že jsi to vyčetla z učebnice?…no a co?…to co jsi napsala(vyčetla z knihy) je přece obecně známý fatk, abych tohle věděla, nemusím být ani ekonom…ale i tak euro nechci..,
opravdu nevím, co bych si měla rozmýšlet…za svou odpovědí si stojím!

led

Mýlite sa,
1 – poznámka o učebnici je pre tých, ktorí nechcú prijať holý fakt o ekonomike od ľudí z praxe.
2 – v mojej odpovedi nebola žiadna zmienka o českej korune, nepodsúvajte mi svoje myšlienky.
3 – avatara ste si vybrali naozaj vhodne, tentoraz si ja rypnem

dudu

Mosoji. Stále Vás považuji za člověka uvážlivého s velkými životními zkušenostmi a ctím váš fotografický um. Avšak poslední dobou jsem docela znepokojen některými vašimi argumenty.
Shodou okolností jsem podobné téma včera řešil se svojí bývalou kolegyní z práce. Svůj názor zde přetiskuji bez úprav neboť mám dojem, že by neuškodilo abyste se nad jeho zněním zamyslel:

zdravím paní kolegyně. Děkuji za úderné argumenty, ale rejdy zahraničních rozvědek u nás a to „těch i těch“ si částečně umím představit a nemám o jejich aktivitách žádné iluze.
Ovšem řada příspěvků na podobné téma /a bohužel i od Vás/ je na můj vkus hodně, opravdu hodně subjektivní, obsahují aspekty tzv.hoaxu a jsou založeny na demagogii. Jistě se shodneme, že vytrhování faktů ze souvislostí se stává polopravdou a ta je vždy horší než lež.
Kupříkladu články horující o tom co vše u nás vybudovali komunisté a po revoluci bylo rozkradeno. Páni autoři poukazující na zloděje u nás mají dílem pravdu, ale kvůli objektivitě by také měli se stejnou intenzitou zmínit co vše bylo od války vybudováno na západě a jaké bezpečí a pohodu si posledních pětadvacet let užívala /na rozdíl od období studené války/ naše republika. Věřte, že dějiny budou na tuto dobu vzpomínat jako na zlatou éru nejen Česka, ale možná i celé Evropy!
A přitom některé e-maily např. od Petra mně občas připadají až nenávistné.

anonym

:)

mosoj

http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/358577-ceska-koruna-je-horsi-nez-rubl-v-novem-roce-si-vede-nejhur-na-svete.html

mosoj

Pro Slováky.

arygnoc

ale však o tom hovorím:

„Jak Wall Street Journal poznamenává, Česká ekonomika není jediná, která je úzce vázána na tu evropskou. Polský zlotý či maďarský forint oslabují také, jenže na rozdíl od ČNB mají tamější centrální banky ještě prostor pro snižování úroků.“

lepšie už nebude.

mimochodom:
od prijatia eura išla slovenská ekonomika (ale i slovinská či estónska) rapídne hore – vidno v porovnaní v hdp čr:sr v rokoch 2009–2014.

národná mena síce umožňuje „pocit moci“ národnej banky i vlády, ale je i zraniteľnejšia ako euroglobálna mena, kde je predsa len potrebná mohutnejšia intervencia a priestor na manévrovanie je omnoho väčší.

;-Q

arygnoc

pozrite napr.:

Slováci předběhnou Česko do roku 2020, spočítali ekonomové

http://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/slova­ci-predbehnou-cesko-do-roku-2020-spocitali-ekonomove/r~44cffd3­29b0811e490f70025900fe­a04/

;-Q