Galaxie1

Jak to, že je dnes více postižených lidí než např. v 70. letech?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Postižených lidí není víc, jen jsou víc vidět. Minulý režim se staral, aby byli dobře ukryti před zraky těch „zdravých“.

Další odpovědi
arygnoc

Sůwa má pravdu iba čiastočne, i keď je to veľmi závažná pravda.

Niečo má na svedomí i ekonomika – napr. vozíky boli menej dostupné (cenovo ale i množstevne), možno boli postihnutí i finančne menej cvýhodňovaní (nemyslím to ako výčitku, ale ako holý fakt, napr. príspevok na asistenta, na automobil a pod.) a podobne.

Svoje zohrala i medicína – darí sa dlhšie pri živote týchto ľudí udržať, liečiť alebo aspoň potlačiť neduhy, ktoré ich defekt sprevádzajú (hovorí o postihnutých od narodenia bez ohľadu na príčinu).
Medicína má na svedomí i to, že prežívajú jedinci, ktorým by príroda proste prežiť nedovolila (nehľadajte podtext, zasa je to iba suché konštatovanie).

Ďalej nemalá príčina sú demografické trendy – ženy rodia neskôr a s väčším rizikom, že ich dieťa bude postihnuté.

Súčasný trend života – rýchlejšie autá, viacej áut (a z toho plynúce nehody), rizikové športy a ich zvýšená obľuba, rôzne pokusy o extrémne výkony, ale i násilná kriminalita, väčšia agresivita ľudí (i pod vplyvom drôg) a pod. (invalidita v dôsledku úrazu, zranenia).

A určite vás napadne i viac príčin.

klob1

Záleží co si pod tím kdo představí postižený člověk?Ten ,který je jako vážně nemocný opravdu nebo ten co má jako invalidní důchod?
Stres,doba,životní podmínky,
Dnes co vím opravdu nemocní nedostávají invalidku ba se jim bere.ale zato spoluobčané,které vyznávají drogy,nadměrné pití alkoholu,nebo jsou jen spoluobčané trošku sluníčkem opálení,těm nic není a invalidku dostávají bez ničeho.a že těch je moc..

zjentek

postižených přibývá a přímo to souvisí s politickým vývojem světa. Tak si zajeďte třeba do usa do nějakého velikého města. Garantuji, že tolik různě pokrčených lidi na jednom aru jste nikde jinde neviděli
Doplňuji:
v zdravém těle zdravý duch ..narážku si nemůžu odpustit, když už tedy mluvím o tom big city life

Andre5000

Máš naprostou pravdu, také si všímám, že po ulicích chodí čím dál více lidí např. o francouzských holích, a to dokonce lidi mladší. Chodím k zubaři, který má ordinaci vedle ordinace lékaře, který se zabývá léčbou pohybového aparátu, také v jeho čekárně je vždy nabyto a to čím dál tím mladšími lidmi. Ono je to zaviněno způsobem dnešního života (stres, nedostatek pohybu, špatné stravování apod.)

Sůwa

Trošku jsem to zjednodušila, už v letech 1988 – 89 byl při rekonstrukcích hotelů a jiných veřejných budov projektant povinen navrhnout některé bezbariérové prvky a ve veřejnoprávním schvalování bylo nutné i vyjádření svazu invalidů. Jiný problém byl ovšem tyto prvky opatřit a stavební firmy neměly s řešením zkušenosti. Jedním z prvních počinů v této oblasti po roce 1989 byla ( aspoň v Praze ) úprava chodníků se sníženou výškou na přechodech.