Xanada

Jak to že disponibilní zůstatek mám menší než účetní zůstatek. Nemělo by to být obráceně?

Jak to že disponibilní zůstatek mám menší než účetní zůstatek.Nemělo by to být obráceně,když disponibilní je vlastně kontokorent_

Nejlepší odpověď
jpau

Jestli ti správně rozumím tak můžeš utratit „méně než máš skutečně na účtě“. Je to proto, že prodejci mají (mohou mít) obroooovskou prodlevu než ti prachy skutečně odečtou po nějaké Tebou provedené platbě. Tzn. banka ti alokuje z disponabilního zůstatku prachy na platbu ale v účetním ti zůstanou, protože si obchodník prachy ještě nepřevedl.

Další odpovědi
Pepa25

Je naprosto běžné, že disponibilní zůstatek je nižší než účetní (obráceně je to jen zmíněný kontokorent). Neobvyklejší příklady, kdy je disponibilní zůstatek menší:

  • provedená tranksakce platební kartou, která nebyla zaúčtována
  • čekající příkazy splatné ten den

mosoj

Protože to co máš nad disponibilní částku jsi již dávno utratil.

dudu

Jpau má zcela pravdu. Než banky začaly uplatňovat zmíněný postup našli se koumáci, kteří si v pobočce někde na druhé straně republiky založili účet a pořídili kartu. Pak na účet složili např. deset tisíc., druhý den bankomatem peníze vybrali, a poté ve stejné bance na pokladně požádali o dalších deset tisíc. Protože výběr kartou ještě nebyl zaúčtován, pokladní mu vyhověla. Tím ovšem na účtě vznikl zůstek mínus deset tisíc. Tento dluh pak většinou musel být jako nedobytný odepsán.
Setkal jsem se i s „podnikatelkou“, která s příslibem pár stováků rozdělila stotisíc mezi deset naivních jedinců. Ti ochotně uplatnili nadepsaný model a babě vrátili skoro dvěstě táců. Tito bílí koníčci z toho dokonce měli legraci a vůbec si tehdy neuvědomovali, že u bank mají pět let „zašpiněn“ svůj rejstřík a pokud budou žádat o úvěr, nemají šanci na výhodnou a korektní smlouvu.

lota

U mě to bývá většinou právě tak, že disponibilní je menší než účetní (vybírám z bankomatu, nakupuji kartou)…