Avatar uživatele
hanulka11

Jak to vypadá ,když se sukují prsty?

Ten výraz jsem ještě neslyšela.To se jako klepou ? Nebo jak to mám chápat?
Děkuji za vysvětlení.
Doplňuji:
Ano ,právě jsem to četla Drape a neznám ten výraz- u nás se tomu říká šmatlavý ruce.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, Drap před 4513 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Přiznám se, že jsem toto spojení neslyšela. Hledala jsem ve slovnících. Uvedu význam slova suk. Cituji pro zajímavost: větev, haluz; šťáva; šev, sešité místo.
Z posledního významu pak vznikl suk (spisovně uzel), (uvádí se, že je to slovo moravské, ale je vidět, že je užíváte i v Čechách).

Chápala bych tak, že se mně něco špatně dělá, (když se mně zasukují tkaničky u bot – nedostanu se do nich), že se nikam s takovýma rukama nedostanu, takže nic se mně nedaří při ruční práci.

Gramlavý – brněnský výraz – nešikovný, nemotorný – původ od kramle – tesařská skoba, svorka. Nemehlo – málo zručný člověk, nešika – původ ze stč. nemohoucí, nemohlý, nemožný.

Jde o nešikovnost, původem od toho, že jsou ruce jakoby svázané, zasukované.

SNČ + VV.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

ad drap, myslím, že původní etymologie znamená, že se uzlují, od suky – uzly, zasukovaný špagát apod.
Ale možná nás annas nakonec poučí.
P.S. Dneska nějak nestíhá, byť má ještě 2 hodinky do zavíračky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Před chvílí jsem ten výraz použil, používá se to v případě kdy někdo něco dělá a je u toho velmi nešikovny, neumí věc nebo nářadí správně uchopit, vypádává mu nářadí a podobně. Zkrátka nemehlo /A kde, nebo z čeho je odvozeno nemehlo, opravdu netuším.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

U Hanulky se to říká šmatlavý a u nás gramlavý! 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hanulka11

I když zase to není logický šmatlavý bývají spíš nohy,ale zřejmě mohou být i ruce …no jo ,kdo se v tom pak má vyznat gramlavý šmajdavý nebo sukový /sukovatý, sukující/ či jak to nazvat:D:D

před 4513 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek