hanulka11

Jak to vypadá ,když se sukují prsty?

Ten výraz jsem ještě neslyšela.To se jako klepou ? Nebo jak to mám chápat?
Děkuji za vysvětlení.
Doplňuji:
Ano ,právě jsem to četla Drape a neznám ten výraz- u nás se tomu říká šmatlavý ruce.

Nejlepší odpověď
annas

Přiznám se, že jsem toto spojení neslyšela. Hledala jsem ve slovnících. Uvedu význam slova suk. Cituji pro zajímavost: větev, haluz; šťáva; šev, sešité místo.
Z posledního významu pak vznikl suk (spisovně uzel), (uvádí se, že je to slovo moravské, ale je vidět, že je užíváte i v Čechách).

Chápala bych tak, že se mně něco špatně dělá, (když se mně zasukují tkaničky u bot – nedostanu se do nich), že se nikam s takovýma rukama nedostanu, takže nic se mně nedaří při ruční práci.

Gramlavý – brněnský výraz – nešikovný, nemotorný – původ od kramle – tesařská skoba, svorka. Nemehlo – málo zručný člověk, nešika – původ ze stč. nemohoucí, nemohlý, nemožný.

Jde o nešikovnost, původem od toho, že jsou ruce jakoby svázané, zasukované.

SNČ + VV.

Další odpovědi
anonym

ad drap, myslím, že původní etymologie znamená, že se uzlují, od suky – uzly, zasukovaný špagát apod.
Ale možná nás annas nakonec poučí.
P.S. Dneska nějak nestíhá, byť má ještě 2 hodinky do zavíračky.

Drap

Před chvílí jsem ten výraz použil, používá se to v případě kdy někdo něco dělá a je u toho velmi nešikovny, neumí věc nebo nářadí správně uchopit, vypádává mu nářadí a podobně. Zkrátka nemehlo /A kde, nebo z čeho je odvozeno nemehlo, opravdu netuším.

anonym

U Hanulky se to říká šmatlavý a u nás gramlavý! 🙂

hanulka11

I když zase to není logický šmatlavý bývají spíš nohy,ale zřejmě mohou být i ruce …no jo ,kdo se v tom pak má vyznat gramlavý šmajdavý nebo sukový /sukovatý, sukující/ či jak to nazvat:D:D