trokarka

Jak to vlastně s nima je?

Ten Čobogaj s tíhle Nebogajem to byly bráchové,nebo co?

Nejlepší odpověď
marci1

Ne. „A co v překladu do češtiny znamená? Chrouste, chrouste, žlutý chrouste, vysvětlil pro Mladou frontu jihlavský badatel a sběratel Vilém Wodák, který zmapoval nejznámější vojenské pochody.
Popěvek z písně, která ve filmu Rodinné trampoty oficiála Tříšky (1949) hlavu rodiny neuvěřitelně rozčilovala, však může mít i jiný výklad. Bogaj podle některých výkladů také může znamenat bodej. Čára nebogaj pak příkaz nezabíjet důstojníky. Podle Jungmannovo slovníku je bog boj. Nebog zas znamená neboj se.“ 🙂

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/zajimavosti/co­bogaj-nebogaj-co-znamenaji-tato-zahadna-slova.html

Další odpovědi
anonym

Zkomolenina Čobogaj, něbogaj, čáry něbogaj vychází z maďarských slov Csebogár, csebogár, sarga csebogár. „Což do češtiny přeloženo znamená: Chrouste, chrouste, žlutý chrouste,“
Zdroj: http://jihlava­.idnes.cz/jih­lavsky-sberatel-vojenskych-pochodu-vilem-wodak-f84-/jihlava-zpravy.aspx?c=A131212­_2011040_jihla­va-zpravy_mv