Stingo

Jak to udělat s daňovým přiznáním, když odejdu před koncem roku z práce?

Je to práce na dohodu, musí mi zaměstnavatel vystavit potvrzení o příjmech už teď nebo až po novém roce a já si pak to přiznání udělám sám, abych měl jistotu?

Odpovědi
led

Pokiaľ nemáte zamestnávateľa, ste povinný si daňové priznanie podať sám. Najneskôr musí zamestnávateľ vystaviť a doručiť potvrdenie o príjme v termíne podávania daňových priznaní. Mal by tak urobiť do februára (února) v roku nasledujúcom po zdaňovacom období, pre ktoré robíte daňové priznanie… tj. pre tento rok 2016 do Února 2017. Zvyčajne to robia v januári (leden)

Dodatok:
Ivzez, v otázke nie je uvedené, či ide len o prácu trvajúcu celé zdaňovacie obdobie.
Pri práci na dohodu, nie je povinnosť zamestnávateľa robiť daňové priznanie za zamestnanca.
V prípade ukončenia pracovného vzťahu pred ukončením zdaňovacieho obdobia, tj pred koncom roku, zamestnávateľ je povinný vystaviť potvrdenie o príjme zo závislej činnosti, prípadne potvrdenie o príjme s uvedením výšky zrazených preddavkov na daň, zdravotné a sociálne odvody.
V prípade HPP je zamestnávateľ povinný urobiť „daňové priznanie“ za zamestnanca, pokiaľ sa s pracovníkom nedohodne v stanovenom termíne inak (pracovník si robí „dane“ sám…)

Preto vám doporučujem skontrolovať si zrazené povinné odvody, presná výška je stanovená súčtom všetkých zdaniteľných príjmov za zdaňovacie obdobie.
urobiť si daňové priznanie a platby za zdravotné a sociálne poistenie preveriť, prípadne doplatiť. Pri prácach na dohodu vznikajú najčastejšie nedoplatky na povinné odvody. Zo skúsenosti viem, že mnoho súčasných firiem sa na svojich dočasných pracovníkov po ukončení pracovného pomeru „vykašle a nechá ich na holičkách“. Radšej si všetko preverte.

ivzez

Led se tentokrát mýlí.

Pokud máte příjmy jenom ze zaměstnání,
nejste povinen podávat daňové přiznání.

Zaměstnanci nejsou povinni podávat daňové přiznání.
Jedině v případě, že byste měl souběžně dvě
zaměstnání, z nichž by se odváděla zálohová daň.

Daňové přiznání je dále nutné podat v případě, že člověk
vedle zaměstnání podniká, nebo má příjmy z pronájmu apod.
_____

Jestli to je poslední zaměstnavatel v roce, můžete jej
písemně požádat o roční zúčtování daně z příjmu.
Písemnou žádost spolu s podklady z předchozích
zaměstnání je nutné zaměstnavateli doručit do 15. února 2017,
nestačí teprve 15. února odeslat.
_____

Chcete-li si daňové přiznání podat sám, záleží jen na Vás,
jak se se zaměstnavatelem ohledně potvrzení dohodnete.