LucinkaLLL

Jak to udělat?

Jak zjistím, kolik gramů olova se spotřebuje na jeden váleček na střelnici, jestliže jeho hustota je 11 300 kg/m3? Když vím, že objem toho jednoho válečku je 2,355 cm3.
Doplňuji:
No, ale pomocí jakého vzorečku?

Odpovědi
Děda Louda

Vypočítej si to.
Doplňuji:
Trojčlenku snad znáš. Jde o přímou úměru.

RedBox

m = ρ . V
m je hmotnost
ρ je hustota
V je objem

Kelt

Především je třeba vše převést na jednoznačné jednotky. Hustotu si napíšu jako 11, 3 g/ cm3, znám objem válečku který je také v těchto jednotkách, tak to snad není problém.

LucinkaLLL

Tak konečně jsem přišla na to, jak to udělat a jak to správně převést. Moc děkuji za Vaši pomoc, bez ní bych to dohromady nedala! :)

LucinkaLLL

RedBox: vždyť ale nevím ,,pí".

Dochy

Nikdo Ti neradil nic s PI. Redbox psal Ro a vysvětlil, že je to hustota. To máš v zadání. A kdyby tam bylo PI, tak to je celosvětově známá konstanta.

LucinkaLLL

Když to ale dělám pomocí té trojčlenky, tak:
1m3 .............­......... 11 300 kg

2,355 m3 ............. x kg

2,355 : 1 = x : 11 300
x . 1 = 2,355 . 11 300
x . 1 = 26611,5
x = 26611,5 : 1
x = 26611,5

To je ale špatně, má to vyjít 159,669 g.

Dochy

Tak to má vyjít asi pěkně blbě.

  1. Dávej bacha na jednotky (pokud se nedáš pozor, budeš mít chybu v řádech)
  2. Pokud to má vyjít 159g, tak váleček nebude z olova, nebo jeho objem není 2,355 cm3.

LucinkaLLL

Objem jednoho válečku je 2,355. A tam je, že mám vybočítat objem šesti válečků – což je 14,13 cm3. Tak mám teda asi zjistit kolik gramů toho olova se spotřebuje na všech šest válečků. Kdybych to počítala se 6 válečky a jejich objemem 14,13 cm3, jak by vypadal ten výpočet, prosím?

Dochy

Úplně stejně. Pořád platí: Dávej si bacha na jednotky. cm není m, cm3 není m3, kg není gram.

LucinkaLLL

Znám trojčlenku, ale v tomto případě nevím, jak ji použít. Vždyť pomocí ní to nejde, ne? Mám na počítání trojčlenky málo údajů.. Prosím poraďte mi s tím, nevím si s tím rady :(

Dochy

víš kolik váží m3. znáš objem válečku. Když víš, kolik váží 1m3, tak snadno zjistíš i kolik váží 2,355cm3. Jen musíš zvládnout převody jednotek a tu přímou úměru.