Avatar uživatele
LucinkaLLL

Jak to udělat?

Jak zjistím, kolik gramů olova se spotřebuje na jeden váleček na střelnici, jestliže jeho hustota je 11 300 kg/m3? Když vím, že objem toho jednoho válečku je 2,355 cm3.
Doplňuji:
No, ale pomocí jakého vzorečku?

Zajímavá 0 před 3780 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

Vypočítej si to.
Doplňuji:
Trojčlenku snad znáš. Jde o přímou úměru.

Upravil/a: Děda Louda

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
RedBox

m = ρ . V
m je hmotnost
ρ je hustota
V je objem

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Především je třeba vše převést na jednoznačné jednotky. Hustotu si napíšu jako 11, 3 g/ cm3, znám objem válečku který je také v těchto jednotkách, tak to snad není problém.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
LucinkaLLL

Tak konečně jsem přišla na to, jak to udělat a jak to správně převést. Moc děkuji za Vaši pomoc, bez ní bych to dohromady nedala! :)

před 3778 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
LucinkaLLL

RedBox: vždyť ale nevím ,,pí".

před 3779 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nikdo Ti neradil nic s PI. Redbox psal Ro a vysvětlil, že je to hustota. To máš v zadání. A kdyby tam bylo PI, tak to je celosvětově známá konstanta.

před 3779 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
LucinkaLLL

Když to ale dělám pomocí té trojčlenky, tak:
1m3 .............­......... 11 300 kg

2,355 m3 ............. x kg

2,355 : 1 = x : 11 300
x . 1 = 2,355 . 11 300
x . 1 = 26611,5
x = 26611,5 : 1
x = 26611,5

To je ale špatně, má to vyjít 159,669 g.

před 3780 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tak to má vyjít asi pěkně blbě.

  1. Dávej bacha na jednotky (pokud se nedáš pozor, budeš mít chybu v řádech)
  2. Pokud to má vyjít 159g, tak váleček nebude z olova, nebo jeho objem není 2,355 cm3.

před 3779 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
LucinkaLLL

Objem jednoho válečku je 2,355. A tam je, že mám vybočítat objem šesti válečků – což je 14,13 cm3. Tak mám teda asi zjistit kolik gramů toho olova se spotřebuje na všech šest válečků. Kdybych to počítala se 6 válečky a jejich objemem 14,13 cm3, jak by vypadal ten výpočet, prosím?

před 3779 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Úplně stejně. Pořád platí: Dávej si bacha na jednotky. cm není m, cm3 není m3, kg není gram.

před 3779 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
LucinkaLLL

Znám trojčlenku, ale v tomto případě nevím, jak ji použít. Vždyť pomocí ní to nejde, ne? Mám na počítání trojčlenky málo údajů.. Prosím poraďte mi s tím, nevím si s tím rady :(

před 3780 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

víš kolik váží m3. znáš objem válečku. Když víš, kolik váží 1m3, tak snadno zjistíš i kolik váží 2,355cm3. Jen musíš zvládnout převody jednotek a tu přímou úměru.

před 3780 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek