Avatar uživatele
rudolf.th

Jak to řešili pyrotechnici filmařů?

Mou otázkou by bylo, že jak to řešili filmaři ještě v době klasické filmové techniky, aby výstřel z děla vypadal patřičně působivě? Tím myslím to, aby při výstřelu z děla vyšlehl patřičně dlouhý plamen.

Problémem je totiž to, že náplní je klasický černý střelný prach. Tento při výstřelu nedává moc viditelný plamen a aby se dosáhlo patřičného vizuálního efektu je třeba výstřely dělat za tmy. V historických filmech ovšem i výstřely během bílého dne bývají dostatečně efektivní.

Zná někdo tu metodu s kterou se to dosahovalo? Používali místo střelného prachu speciální náplň nebo to jen doplnili s něčím?

Jedná se totiž o dělo, ze kterého se zvykne střílet při slavnostních příležitostech k pobavení přítomných a chtěli bychom zvýšit vizuální efekt. Jako náplň slouží klasický černý střelný prach vyráběný na tyto účely. Náboje se z děla nevystřelují. Zvyšovat efekt zvýšením dávky prachové náplně nepřichází v úvahu z bezpečnostních a z jiných důvodů.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? huxa, tencosepta před 3558 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
led

Sú tu dva pojmy:
1 – historická vernosť
2 – umelecká pútavosť, zvýraznenie určitého efektu bez ohľadu na jeho vernosť.
Možno sa vám to bude azda zdať ako niečo iné, le dôvod je rovnaký – upútať diváka:
V predstavení o Jánošíkovi sa má vystreliť kdesi mimo scénu z pušky. Problém je ale vo zvuku, ten nie je dosť výrazný (tlmený divadelnou dekoráciou a závesmi), tak sa vystrelí jedna rana zo samopalu, či úder drevenej dosky o drevenú javiskovú podlahu Výstrel je potom v hľadisku počuť ako presvedčivý.
Podobne je to pri rôznych pyrotechnických efektov vo filme. Výstrel z historického dela (aj vesternového koltu) vyzeral asi takto, misto výstrelu zahalil dym pušného prachu a zanel výstrel. Až keď dym odvialo, bolo možné znova mieriť a strieľať. Ale vo filme predsa ide aj o výrazný efekt a čas, veď pri streľbe všetko musí prebiehať rýchlo, nie, aby divák zjedol celý sáčok popcornu a až potom sa dočkal ďalšieho výstrelu. Preto sa používa efekt slepého náboja so spojením s krátkodobým zadýmením. Spôsob prípravy takejto zmesy veľakrát patrí medzi výrobné tajomstvo pyrotechnika…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Černej prach že má malý vizuální efekt ? Vždyť kouří jak tovární komín. Proto se vyvíjel pro válečné účely bezdýmý střelný prach !
Jenom nečekej že uvidíš plamen výstřelu ve dne. Přesto výšleh dýmu je dostatečně efektivní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hornisse

Před časem jsem kdesi četl tip nasypat tam mouku. Ta pak po výstřelu shoří jasným plamenem. Ale netuším jestli a jak to bude doopravdy fungovat. Jedině vyzkoušet

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek