rudolf.th

Jak to řešili pyrotechnici filmařů?

Mou otázkou by bylo, že jak to řešili filmaři ještě v době klasické filmové techniky, aby výstřel z děla vypadal patřičně působivě? Tím myslím to, aby při výstřelu z děla vyšlehl patřičně dlouhý plamen.

Problémem je totiž to, že náplní je klasický černý střelný prach. Tento při výstřelu nedává moc viditelný plamen a aby se dosáhlo patřičného vizuálního efektu je třeba výstřely dělat za tmy. V historických filmech ovšem i výstřely během bílého dne bývají dostatečně efektivní.

Zná někdo tu metodu s kterou se to dosahovalo? Používali místo střelného prachu speciální náplň nebo to jen doplnili s něčím?

Jedná se totiž o dělo, ze kterého se zvykne střílet při slavnostních příležitostech k pobavení přítomných a chtěli bychom zvýšit vizuální efekt. Jako náplň slouží klasický černý střelný prach vyráběný na tyto účely. Náboje se z děla nevystřelují. Zvyšovat efekt zvýšením dávky prachové náplně nepřichází v úvahu z bezpečnostních a z jiných důvodů.

Odpovědi
led

Sú tu dva pojmy:
1 – historická vernosť
2 – umelecká pútavosť, zvýraznenie určitého efektu bez ohľadu na jeho vernosť.
Možno sa vám to bude azda zdať ako niečo iné, le dôvod je rovnaký – upútať diváka:
V predstavení o Jánošíkovi sa má vystreliť kdesi mimo scénu z pušky. Problém je ale vo zvuku, ten nie je dosť výrazný (tlmený divadelnou dekoráciou a závesmi), tak sa vystrelí jedna rana zo samopalu, či úder drevenej dosky o drevenú javiskovú podlahu Výstrel je potom v hľadisku počuť ako presvedčivý.
Podobne je to pri rôznych pyrotechnických efektov vo filme. Výstrel z historického dela (aj vesternového koltu) vyzeral asi takto, misto výstrelu zahalil dym pušného prachu a zanel výstrel. Až keď dym odvialo, bolo možné znova mieriť a strieľať. Ale vo filme predsa ide aj o výrazný efekt a čas, veď pri streľbe všetko musí prebiehať rýchlo, nie, aby divák zjedol celý sáčok popcornu a až potom sa dočkal ďalšieho výstrelu. Preto sa používa efekt slepého náboja so spojením s krátkodobým zadýmením. Spôsob prípravy takejto zmesy veľakrát patrí medzi výrobné tajomstvo pyrotechnika…

mosoj

Černej prach že má malý vizuální efekt ? Vždyť kouří jak tovární komín. Proto se vyvíjel pro válečné účely bezdýmý střelný prach !
Jenom nečekej že uvidíš plamen výstřelu ve dne. Přesto výšleh dýmu je dostatečně efektivní.

Hornisse

Před časem jsem kdesi četl tip nasypat tam mouku. Ta pak po výstřelu shoří jasným plamenem. Ale netuším jestli a jak to bude doopravdy fungovat. Jedině vyzkoušet