Poklička

Jak to je s prodloužením důchodu?

Nevěděl by někdo od kdy všem ženám(dříve nar.) stát (od kterého ročníku) prodloužil dobu odchodu do důchodu z 25 na 35 let? Od kterých ročníků se to začalo týkat? Těch 35 let. Moc Vás prosím s pomocí-velké díky. Tím,že mi stát „napařil“ o deset let navíc, právě kvůli špatnému zdraví tyto roky bohužel už neoddělám, právě proto, že mi chybí. Při 3 dětech mi bylo řečeno na OSSZ, že musím mít celkem 33 let odpracováno. Moc děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
marci1

35 odpracovaných let platí od r. 2019.
http://www.mpsv­.cz/cs/618

Další odpovědi
ivzez

„Prodloužení důchodu“ je nepřesný obrat, jedná se o zvýšení důchodového
věku (věku, od něhož má člověk nárok na starobní důchod) a o prodloužení
doby ůchodového pojištění potřebné pro vznik nároku na starobní důchod.

Důchodový věk se postupně zvyšuje už od devadesátých let, doba pojištění
se postupně prodlužuje od roku 2010 (každý rok o jeden rok až do roku 2018).
Od roku 2019 už bude pro všechny platit 35 let důchodového pojištění.

Pro nárok na důchod nemusíte odpracovat 35/33 let, potřebujete získat
35/33 let důchodového pojištění.

Starším ročníkům se do doby pojištění ještě započítává doba studia,
všem ženám se započítává i péče o děti (na každé dítě max. 4 roky,
pokud se doby překrývají, započtou se jen jednou).

Pokud ani se započtením studia a péče o děti nebudete mít potřebný
počet let důchodového pojištění, můžete se k pojištění přihlásit dobrovolně
a hradit si je sama. Od data podání přihlášky můžete zpětně doplatit jeden
rok, celkem si sama můžete platit 15 let. Letos činí pojistné 1.863 Kč měsíčně.

Na Vaši otázku už jsem odpověděla u konkurence,
v odkazované odpovědi najdete i potřebné odkazy:
https://www.po­radte.cz/spolec­nost/36851-jak-to-je-s-prodlouzenim-duchodu.html#3

JájsemRaibek

Napiš mi do soukromé zprávy ročník a já ti sdělím přesně odchod do důchodu. Bohužel není to jako dřív, kdy ženy odcházely podle počtu dětí, dnes pomalu dvě děti neznamenají nic.

led

aby nedošlo k omylu pri počítaní:
„Podmínky nároku na řádný starobní důchod (§ 29 zákona o důchodovém pojištění)
1 -
Pojištěnec má nárok na starobní důchod, jestliže získal dobu pojištění nejméně
a. 25 let a dosáhl aspoň věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod (dále jen „důchodový věk“) před rokem 2010,
b. 26 let a dosáhl důchodového věku v roce 2010,
c. 27 let a dosáhl důchodového věku v roce 2011,
d. 28 let a dosáhl důchodového věku v roce 2012,
e. 29 let a dosáhl důchodového věku v roce 2013,
f. 30 let a dosáhl důchodového věku v roce 2014,
g. 31 let a dosáhl důchodového věku v roce 2015,
h. 32 let a dosáhl důchodového věku v roce 2016,
i. 33 let a dosáhl důchodového věku v roce 2017,
j. 34 let a dosáhl důchodového věku v roce 2018,
k. 35 let a dosáhl důchodového věku po roce 2018.

3 -
Pojištěnec, který nesplňuje podmínky uvedené v bodě 1. písm. g) až k), má nárok na starobní důchod též, jestliže dosáhl důchodového věku po roce 2014 a získal aspoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob pojištění.“
Doplňuji:
„(Pro podrobnější informace doporučujeme sledovat www.mpsv.cz, sekci „Hlavní změny v důchodovém pojištění“. Tento text není závaznou právní normou. Pro detailní získání informací slouží platné znění zákona č. 155/1995 Sb.).“
Hlavní změny v důchodovém pojištění nájdete na http://www.mpsv­.cz/cs/621