hracnula25

Jak to je s podpisem spolupráce ?

Klient psychiatrické léčebny (blázince) podepíše dokument, který mu k podpisu předloží např. doktor z tohoto zařízení. Poté se klient dopracuje k tomu, že podpisem tohoto dokumentu „vlastně“ podepsal „spolupráci“.

Jaké jsou právní vymahatelnosti oné jakési „spolupráce“ ze strany doktorů, respektive doktorek onoho blázince?

Jaké je platnost (myslím tím časová) takové podepsané „spolupráce“?

Lze právně ukončit tuto „spolupráci“?

Doplňuji:
Z dostupných možností jsem zjistil, že veškerá dokumentace (tedy i podepsané dokumenty „klientem“) jsou majetkem onoho zařízení.

Klient nemá finanční prostředky aby si zaplatil např. „právníka“, který by se alespoň „pokusil“ dokumentaci získat.

A z dostupných možností jsem zjistil, že by je stejně nezískal.

Nejlepší odpověď
arygnoc

ono je to troška inak, klient (pacient) nepodpisuje zmluvu, ale prehlásenie, že bol vyrozumený o spolupráci (tj povinnosti zúčastňovať sa napr. liečebných kúr, sedení, …, kedy alebo v akom stave bude liečba ukončená a pod., …).
toto prehlásenie by malo byť súčasťou „karty“, ku ktorej skutočne pacient nemá prístup.

pokiaľ sa jedná špeciálne o pacienta umiestneného „v blázinci“, je otázne, za akých podmienok sa tam dostal.

ak jeho pobyt v ústave nie je nariadený súdne, je možno „ho dostať von“ iba pomocou rodinného príslušníka (prípadne súdu, ale to je iný piesoček), ktorý podpíše „reverz“ – ten bude pridaný k dokumentácii pacienta („karta“).
inak bude pacient prepustený z ústavnej liečby až po ukončení liečby v duchu onoho prehlásenia.

;-Q

Další odpovědi
gecco

Co míníš slovem „spolupráce“???
To může znamenat od slibu neporušování léčebné kázně přes donášení na spolupacienty až po kdvíco – cokoli…
😉
Nejlíp uděláš, když vezmeš tu smlouvu a necháš si její význam a platnost vysvětlit právníkem (a sankce…).
😉
Doplňuji:
Nějak si neumím představit situaci, kdy jedna ze stran smlouvy (onen „klient“, případně jeho zákonný zástupce) nemá k dispozici své paré dané smlouvy…
___
Každopádně – bez znalosti znění smlouvy nelze nic říct o její platnosti a dosazích.

arygnoc

citujem z portálu vzp ( https://www.vzp­.cz/otazky-a-odpovedi/zdra­votnictvi-a-zdravotni-pece/32/pravo-na-informace-ze-zdravotni-dokumentace ) :

Mám právo na informace obsažené ve zdravotnické dokumentaci vedené o mé osobě? Mám právo na vydání originálu zdravotnické dokumentace při změně lékaře?

Pacient má právo na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci vedené o jeho osobě nebo v jiných zápisech vztahujících se k jeho zdravotnímu stavu; v případě autorizovaných psychologických metod a popisu léčby psychoterapeu­tickými prostředky má nárok na informace, jejichž obsahem je popis příznaků onemocnění, diagnóza, popis terapeutického přístupu a interpretace výsledků testů. V přítomnosti zdravotnického pracovníka je oprávněn do uvedených dokumentů nahlížet a může si zažádat o pořízení jejich výpisů, opisů nebo kopií. Pacient má rovněž právo stanovit osobu, která může být o jeho zdravotním stavu informována, nebo vyslovit zákaz podávání těchto informací jakékoliv osobě.

Nově zvolenému lékaři je stávající lékař povinen předat všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti poskytování zdravotní péče. Při změně lékaře či zdravotnického zařízení obecně ovšem nelze požadovat předání celé dosavadní dokumentace, ale pouze všech informací, které bude nový lékař potřebovat (například formou výpisu či fotokopie). Pořízení výpisů, opisů nebo kopií zdravotnické dokumentace zajišťuje dané zdravotnické zařízení, a to nejpozději do 30 dnů od obdržení žádosti. Tato lhůta neplatí, jestliže jsou pořizovány za účelem zajištění návaznosti zdravotní péče. Pokud je pořízení výpisů, opisů nebo kopií dokumentace hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pacient je neplatí, jinak od něj může zdravotnické zařízení chtít úhradu do výše pořizovacích nákladů.

Celá zdravotnická dokumentace může být předána pouze při zrušení registrace nestátního zdravotnického zařízení nebo po zániku nestátního zdravotnického zařízení úmrtím zdravotnického pracovníka poskytujícího zdravotní péči vlastním jménem. V tom případě dočasně převezme zdravotnickou dokumentaci správní úřad, který vydal rozhodnutí o registraci zdravotnického zařízení, tj. krajský úřad příslušný podle místa provozování nestátního ZZ (v Praze Magistrát hl. m. Prahy) nebo Ministerstvo zdravotnictví. Musí ji zajistit tak, aby byla chráněna před nahlížením nebo jiným nakládáním neoprávněnými osobami a ztrátou. Následně oznámí převzetí zdravotnické dokumentace, a to způsobem zaručujícím v co možná nejširším rozsahu informovanost pacientů. Do doby, než si pacienti zvolí nové zdravotnického zařízení, musí správní úřad také zajistit předávání potřebných výpisů, opisů nebo kopií pro zajištění návaznosti zdravotní péče o ně. Na základě oznámení pacienta nebo na základě vyžádání nově zvoleného zdravotnického zařízení pak správní úřad zdravotnickou dokumentaci předá tomuto novému zařízení.

;-Q

hracnula25

Pokud klient bude zároveň majitelem soukromého zdravotnického zařízení, které má stejné práva a povinnosti jako současná majitelka, majitel, majitelé a zaměstná erudovaného pracovníka, který má stejná práva a povinnosti jako pracovníci současné majitelky, majitele, majitelů dokumentace. Tento erudovaný pracovník požádá o „převedení“ veškeré dokumentace klienta do tohoto soukromého „zařízení“ na základě žádosti klienta o převedení této dokumentace do tohoto soukromého zařízení. Klient je zároveň však majitelem onoho soukromého zařízení.

Má povinnost současná majitelka, majitel, majitelé této žádosti vyhovět a veškerou dokumentaci „předat“ soukromému zařízení, respektive majiteli tohoto zařízení, respektive klientovi?

Stane se tedy veškerá tato dokumentace majetkem onoho klienta?

A „erudovaný“ pracovník zaměstnaný v soukromém zařízení „utře“ nos a nebude znát onu dokumentaci?

gecco

Ne, ne a ne…
Poslednímu odstavci opět nerozumím.

K převedení kompletní dokumentace může dojít pouze při zrušení stávajícího zdravotnického zařízení – jinak dokumentace zůstává v jeho vlastnictví a ´novému´ lékaři (bez ohledu na jeho majetkoprávní vztahy s klientem) bude předán pouze výpis (opis) této dokumentace.

pusinka50

A jestli myslíš zdravotní dokumentaci o léčbě onoho, již léčeného klienta, tak to nikomu tuplem nevydají. je to jejich majetek a lékařské tajemství.

pusinka50

Zcela jistě v psychiatrické léčebně žádné dokumenty a smlouvy k prostudování „sebou domů“ klientovi nevydají. Jedině požádat o čas a pročíst si smlouvu na místě. I když klient nastoupí dobrovolně na léčení, sám se odtud nedostane. Buď ho léčebna propustí až uzná, že je vyléčený či plně stabilizovaný léky, anebo musí zletilý rodinný příslušník podepsat žádost o reverz.

gecco

Nezakládej nové otázky – pokračuj v Diskusi k té původní!!

hracnula25

Klient chce mít veškerou dokumentaci k dispozici.

Chce s touto dokumentaci např. opustit Českou republiku, prostudovat tuto dokumentaci, popřípadě si pořídit kopie a pod. a potom vrátit.

Má na to klient zákonné právo?

Může soud nařídit „vydání“ této dokumentace klientovi k prostudování aniž by majitelka, majitel, majitelé této dokumentaci věděli kde se bude v době „vydání“ dokumentace nacházet?

gecco

  1. Klient nemá právo na dokumentaci jako takovou, pouze na její opisy či výpisy z ní.
  2. Co klient s opisy/výpisy udělá je jen jeho věc.
  3. Pacient (případně jím zmocněná osoba či zákonný zástupce) má právo do dokumentace nahlíže a případně si pořizovat ´poznámky´ a nebo si nechat pořídit kopie (za úhradu) – vždy v přítomnosti někoho ze zdravotnického personálu – a to na základě písemné žádosti o toto a do 30 dnů od doručení žádosti (tedy ne kdykoli a ´jen tak´).

Provozovatel zdravotnického zařízení je povinen pacientovi (etc,) toto umožnit – pokud by se zdráhal, je možné na provozovatele podat žalobu.

  1. Pokud už jsem na tento bod neodpověděl výše, nerozumím mu – dokumentace ´patří´ provozovateli zdravotnického zařízení.