Kerynka

Jak to je s daněma jako studentka ve školním roce?

Chci se zeptat , zda mám odvádět danně já nebo to za mě hradí škola o prázdninách, jsem chodila na brigádu a danně odváděla ,slyšela jsem že ve školním roce , to hradí škola , co je na tom pravdy?

Nejlepší odpověď
Drap

Nehrádí to škola, ale stát. Pokud nemáš příjem, nic nemusíš odvádět.

Další odpovědi
Runash

Pokaždé to hradí stát, ale musíš mít smlouvu a donést učetní ve firmě kde pracuješ potvrzení o studiu.. smlouvu máš bud o provedení práce.. a splnit u toho nějaké podmínky + nepřesáhnout nějakou částku za měsíc.. a nebo smlouvu.. na určité hodiny… ale tam nesmíš přesáhnout tu kvótu počtu hodin.

da ny

Daň se platí z příjmu včetně zdravotního a sociálního pojištění (kromě dohody).
Pokud chodíš do školy, hradí za tebe pojištění STÁT včetně prázdnin.
Škola nic neplat, může jen nahlásit své studenty .zdravotním pojišťovnám.
Po 18. roce věku do 26 let – při pomaturitním studiu se musí na ZP donést vždy v září potvrzení o studiu!
SŠ nahlašují obvykle studenty samy /kolegyně syn nebyl školou nahlášen, ZP mu vypočítala dlužnou částku. Po doložení dokladu o studiu v učňovském oboru byl „dluhu“ ze strany ZP zbaven :)/
http://www.me­sec.cz/clanky/kdy-musi-studenti-platit-pojistne/
http://studen­t.finance.cz/pra­ce-dane/informace/zdra­votni-pojisteni-studentu/stat/

Pepa25

Z příjmů z brigád daň srazí a odvede příslušný zaměstnavatel (velmi zjednodušeně) – s tím, že za určitých okolností může být výhodné podat příští rok daňové přiznání. Škola s tím nemá nic společného (pokud není tvým zaměstnavatelem).
Něco jiné je zdravotní pojištění, to platí škola a jen za určitých okolností se navíc strhává z výdělku (brigád).

ivzez

Daně za zaměstnance odvádí zaměstnavatel.

Zdravotní pojištění za studenty hradí stát, nikoliv škola.
Sociální pojištění za studenty nehradí nikdo.

Platba zdravotního a sociálního pojištění závisí
na tom, na základě čeho jste v létě pracovala
(zákoník práce pojem „brigáda“ nezná).

Pravděpodobně šlo o některou z dohod o pracích konaných
mimo pracovní poměr – dohodu o provedení práce (DPP)
nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Pokud šlo o DPČ s odměnou od 2.500 nebo o DPP
s odměnou od 10.001 Kč, odvedl zdravotní i sociální
pojištění plus daň zaměstnavatel.

Pokud byla odměna nižší, odvedl zaměstnavatel
jenom daň.

Pokud jste zaměstnavateli doložila potvrzení o studiu, měla jste nárok
na slevu na dani na poplatníka + na studenta. V takovém případě mohly
slevy pokrýt celou daň, tzn., že jste nemusela žádnou daň zaplatit.

  • ––––

Pro úplnost:
Pokud jste v červenci nebo srpnu pracovala od 1. do 31.,
neměla jste v tomto měsíci status studenta.
Tzn., že za ten měsíc neměli rodiče nárok na slevu.

Doplňuji:
Jestli jste pracovala na DPP, podepsala jste
u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmu?

Pepa25

Runash: odpovídáte na dotaz na pojistné (což asi tazatelka myslela, jen se nesprávně ptrá na daně)