Gestas

Jak to Izrael dělá se syrskými uprchlíky?

Nejlepší odpověď
annas

Informace z 21. prosince 2016 – Allepo.

Izrael se ujaal syrských uprchlíků z Allepa. Ty pak ošetřil v izraelských nemocnicích. Po uzdravení je vrací zpět.

Premiér Benjamin Netanjahu řekl novinářům, že vidí tragédii a strašné utrpení civilního obyvatelstva, proto požádal ministerstvo zahraničí, aby našlo způsoby, ak rozšířit naše lékařskou uprchlíkům z Allepa a aby nemocnice byly připraveny přijímat zraněné ženy a dět, ale i muže, i když nejsou bojovníci.

http://www.in­dependent.co.uk/new­s/world/middle-east/israel-taking-in-aleppo-refugees-syria-war-assad-regime-evacuation-a7489116.html

7. 10. 2016
Dříve N. prohlásil, že Izrael"není lhostejný k lidské tragédie" v Sýrii, ale "je velmi malý stát, nemá žádnou " geografickou hloubku nebo demografickou hloubku ", a proto musí kontrolovat své hranice proti nelegálním přistěhovalcům a terorismu.

Rozhodování o tom,nebrat uprchlíky neznamená, že Izrael neudělal nic. Léčí asi 2500 Syřanů v polní nemocnici na hranici stejně jako v běžných nemocnicích po celé zemi.

Ale Izrael by měl udělat víc, nejen chránit svou bezpečnost na hranicích. Mohl zničit syrská letadla a eliminovat útoky na Allepo. Ale bohužel dostal by se do vleklého sporu se Sýrií.

Lauerátka izralské ceny přípouští, že není jednoznačná odpověď. Židovský národ ví, co to je být uprchlíkem, když po návratu z holocaustu byli Židé z některých zemí vypuzeni a báli se o život.

Bohužel, i když někdy to není dobrá odpovědi. Může Izrael udělat více, pokud jde o Sýrii? Ano. Ale co nebezepčí, které může následovat?

http://www.jpos­t.com/Opinion/E­DITORS-NOTES-The-Syrian-moral-dilemma-469613

Další odpovědi
Arne1

Co by s nima měl dělat ? Izrael je stát, který si pečlivě střeží své hranice – zpetejte se někoho kdo tam byl, jak „snadný“ je přechod hranice do Izraele.
Takže se vůbec nedá předpokládat, že by se do Izraele dostal někdo bez pasu, bez víza, bez peněz. Někdo kdo by jim hnedka začal vyprávět jak mu musí zaplatit za to že k nim přijel a že na oplátku je naučí věřit v jediného Alláha.

Pokud by se mezi takzvanými uprchlíky našel někdo židovské víry, tak se nebojím že by si ho nedokázali důkladně prověřit.

Nuk nuk

To není tak jednoduchá otázka, jak by se mohlo zdát. Izrael se spíš potýká s obrovskými počty uprchlíků z Eritrei a Sudánu. Ze Sýrie jich tam zase tolik neproudí, jak by se mohlo zdát vzhledem ke geografické blíkosti.
Důvodů je několik:

  1. Jedním z důvodů je ten, který zmiňuje Arne1. Izraelské hranice jsou po většině své linie skutečně hlídané a pečlivě zabezpečené. Oblast Golanských výšin, kde Izrael sousedí se Sýrií patří k těm nejstřeženějším úsekům. Mimo jiné i proto, že Izrael a Sýrie spolu komunikují spíše vojensky a také proto, že hned za Golanami je buňka Islámského státu. Bez důkladné kontroly se do Izraele dostat nedá.
  2. Většina uprchlíků sice ve skutečnosti nějaké doklady má. Ale Izrael nedovoluje za normálních okolností vstup syrským občanům na své území.
  3. Izrael a Sýrie jsou de facto ve válečném stavu. Oba státy se navzájem vnímají jako nepřátelské (Sýrie ani Izrael neuznává). Nejen Izraelci Syřany ale i Syřané Izraelce považují za něpřátele, a je tedy logické, že i pří útěku raději volí sobě bližší Libanon nebo Jordánsko.
  4. Vzhledem k výše zmíněné buňce IS je pro řadového Syřana cesta tímto měrem poměrně nebezpečná.
  5. Izrael zrovna nerozdává azyl na potkání. Počet kladně vyřízených žádostí o azyl tam dosahuje nanejvýš několika desítek ročně. (Přistěhovalci s prokazatelně židovským původem mají v Izraeli jiný status než žadatelé o azyl.)

Přesto se stává, že se nějaký ten syrský uprchlík objeví, zvlášť v počátcích syrské války, kdy zasahovala i hraniční oblasti, jich přicházelo více. Také platí informace, kterou zmiňuje Annas, že Benjamin Netanjahu, že Izraelci jsou připraveni poskytnout lékařskou a další pomoc lidem z Aleppa. Izraelská armáda a organizace IsraAid pracují v Jordánsku v uprchlických táborech jako zdravotníci, lékaři apod. Pokud se stane, že přijdou syrští uprchlíci do Izraele, dostane se jim potřebné pomoci, ať už lékařské nebo materiální – Izraelci si hluboce váží lidského života bez ohledu na to, odkud potřebný přišel a proč – a pak jej obvykle pošlou do uprchlických táborů v JOrdánsku. Před časem se zatoulal člun s uprchlíky do Izraelských vod. Izraelci jej překvapivě nepotopili, jak by nejpíš poradil průměrný Čech – naopak – Syřany zachránili, dopravili je do Izraele, kde je ošetřili a po zotavení je dopravili do bezpečí do Jordánska.