maschin

Jak to dříve vypadalo ve stanicích metra?

Dříve myslím dobu do roku 1989. Mám na mysli ty vestibuly stanic. Dneska tam je spousta obchůdků a stánků. Trafiky, prodej oblečení, pekařství, občerstvení, vše za 35 kč, wc, bary, pizzerie, prodej elektronických cigaret, květinářství, sladkosti, snad i policejní stanice. Byly tam už za socialismu? Pamatujete někdo?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Já si pamatuju, že ve vestibulu stanice Sokolovská bylo nejlépe zásobované pražské papírnictví.

Další odpovědi
Cenobita

Za socialismu bylo v každé stanici metra WC zdarma, tedy myslím aspoň na malou stranu, na velkou nevím. To byl ovšem rozvinutý socialismus, bude nám trvat ještě stovky let než se k tomu znovu dopracujeme 🙂

Nuk nuk

Peróny stanic vypadaly docela podobně jako dnes. Některé stanice jsou už z té doby, takže si můžete udělat exkurzy. Změnou je snad jen to, že k některým byl přistavěný bezbariérový přístup, který tam za socialismu nebyl.
V některých vestibulech obchody byly. Nebylo jich tolik, ale byly. Takřka ve všech byla alespoň trafika, ale občas i něco navíc. WC bylo určitě.

dudu

ad Cenobita: mám to chápat tak, že rozvinutý socialismus u nás předběhl dobu o stovky let? Kurňa to čumím.

Cenobita

Ano byl to socialismus s lidskou tváří, myslící na pracujícího člověka 🙂

dudu

Takže aby bylo jasno. Tento model nastartoval díky ožebračující měnové reformě a krádeži /znárodněním/ soukromého majetku celé hospodářské sféry až po posledního hokynáře. Disponobilní obrovský majetek postupně prošustroval kvůli špatnému hospodaření, spojení se s nefunkčními a zaostalými ekonomikami v rámci RVHP, za tzv. internacionální pomoc a v neposlední řadě kvůli uplatňování sebezničující sociální politiky. Nakonec nepodlehl nějaké revoluci, nýbrž sesypal se jako hromádka karet a jeho protagonisté nyní pláčí nad špatným hrobem.

Nuk nuk

Cenobito: Nevím, kam jste chodil na WC v metru Vy, ale tam kde opravdu bylo veřejné WC,tak zadarmo nebylo. Stálo 1.-Kč (možná zpočátku 0,50 Kč), což vzhledem k inflaci je odpovídající částka.

quizzi

Poplatek byl pouze za použití kabinky, takže dámy platily vždy, pánové pouze, když použili kabinku (obvykle na velkou).

Nuk nuk

Máte pravdu, že „klučičí“ jsem neměla potřebu sledovat, tak mi mohl tento drobný detail uniknout.

Cenobita

Jak říkám WC za socialismu byl výdobytek doby 🙂