annas

Jak to dělají světlušky, že svítí?

Čím svá světla „zapínají“?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Proč světluška svítí?

Typické u světlušek jsou světélkující orgány na spodní straně šestého a sedmého zadečkového článku. Nesvětélkují jen dospělci, ale i ostatní vývojová stadia. Svítivý orgán má poměrně složitou stavbu. Pod průhlednou vrstvou kutikuly přiléhá vrstva světélkujících buněk, pod kterou se nachází odrazová vrstva buněk s krystalky kyseliny močové.

Světélkující vrstva je protknuta hustou sítí vzdušnic a nervů a její buňky obsahují velké množství mitochondrií zásobujících buňky energií potřebnou pro fotochemickou reakci. Ta spočívá na oxidaci luciferinu na oxiluciferin za přítomnosti enzymu luciferázy. Jedná se o energeticky vysoce účinnou
reakci, při které se 98% uvolněné energie přemění na světlo
.

Zdroj: http://www.cho­vatelka.cz/svet-zvirat-clanek/svetluska-vetsi-neboli-svatojansky-broucek-96/

Další odpovědi
mosoj

Světlušky mají na sobě fluorescent zvaný luciferin. Čím ho vypínají nyní přesně nevím, ale bude to nějak jimi ovládané. Zřejmě nějaké bioproudy.

Neměl jsem čas googlovat.

Miroslavst

To nevíte??? Přece mají takovou malou lucerničku! To ví i malé dítě.
http://www.dvde­dice.cz/data/113766397­9_big.jpg