katsumi

Jak to chodí, když ukončím předběžně vysokou školu?

Myslím tím, jestli se hned musím registrovat na ÚP, jaké pojištění si platím a kolik platím? Díky
Doplňuji:
Ještě jedna věc – pokud už teď bych měla práci, tzn. studium bych ukončila na studijním a hned druhý den nastoupila do práce, musím se někde hlásit, něco vyřizovat?

Odpovědi
Dochy

Co znamená „předběžně ukončím“? Statu studenta ztrácíte poté, costudium ukončíte, nebo je vám ofic. ukončeno. Pak si musíte platit zdravotní pojištění (také v případě, kdy studujete dál, ale už se na vás nevztahují studentské výhody – tj,. studujete příliš dlouho, nebo studujete příliš starý). Placení sociálního je nepovinné (pokud se nic nezměnilo). Na zdravotní pojištěí máte povinnost hlášení změny pojišťovně. Pokud se na ÚP přihlásíte tuším do 3 dní, platí za vás ZP stát. (píšu z paměti a info pár let staré, je možné že se něco změnilo, nebo jsem něco popletl)
Doplňuji:
K doplnění: Mám pocit, že hlásit je nutné změnu zdravotní pojišťovně. Jinak snad nic. (ale možná, že ani to není třeba)

Terimila

Jen doplním Dochyho: placení sociálního pojištění stále povinné není, co vím.
A „samoplátce“ zdravotního pojištění platil před 2 roky minimální sazbu 1080 Kč měsíčně.

ivzez

Registrace na ÚP je právem (nikoliv povinností) nezaměstnaných.
Sociální pojištění nejnře není povinné, není ani dobrovolné.
Dobrovolně se lze přihlásit pouze k pojištění důchodovému.

Povinné je zdravotní pojištění. Za uchazeče o zaměstnání je hradí stát.
Pokud byste chtěla zůstat doma, platila byste zdravotní pojištění
jako OBZP (1.148 Kč měsíčně).
Doplňuji:
Odpovědi od Kiob1 si nevšímejte, ta je určena OSVČ.

Vás – jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP)
by se týkala částka 1.148 Kč měsíčně,
sociální pojištění byste nehradila vůbec.

Pokud nebudete bez práce po celý kalendářní měsíc,
nebudete platit ani zdravotní pojištění.

klob1

Zaevidování je do tří pracovních dnů po skončení poslední činnosti. Samozřejmě nejlépe co nejdříve.
Jen upřesním měsíčně SP 1890kč ZP 1748kč v loni,
tento rok SP 1894kč ZP 1752kč
Pravděpodobně nevznikne žádný nárok na podporu v zaměstnanosti, takže budeš muset zajít na Sociálku, a lidé, kteří s tebou žijí v jedné domácnosti doložit příjmy a výdaje na bydlení a takpod.
S tím, že SP není povinné, ale nepůjde ti nic na důchod. ZP jsou povinné.
Pokud ti ÚP přizná nárok na přijetí do evidence, tak odvádí stát za tebe. Nezapočítává se ti to, ale na důchod.
K sociálnímu si můžeš připlácet na nemocenské připojištění minimálně 56kč.
Pokud nechceš nic platit a nemáš žádný příjem, tak je lépe se zaevidovat na ÚP. Pokud máš možnost, aby byli minimální odvody za tebe zaplacené. Tak je lépe se pak neevidovat. Ta doba se pak započítává.
Záleží jaké máš pak plány, když odejdeš ze školy, co budeš chtít dál.
Pokud by jsi to zvládla, tak raději dostudovat. Myslím, že to je nejlepší , co by jsi mohla udělat. Jinak odejít je lehké, horší pak vracet to zpět.