afro.minerva

Jak to bylo s mateřskou a rodičákem za komunismu?

Moje máma tvrdí, že když za komunismu měla ženská po šestinedělí, tak jí zase hnali do práce. Je to pravda? A nebo měla na vybranou být doma na mateřský a nebo mít mateřskou i plat z práce?

Nejlepší odpověď
Jakub

Na tuto otázku nelze odpovědět, protože u nás komunismus nikdy nebyl. Za dobu trvání Československa, byla placená mateřská dovolená dva měsíce a potom mohla matka zůstat na neplacené, jak dlouho chtěla.Po vzniku ČSSR se placená mateřská prodloužila na deset měsíců. Matka nemohla pobírat současně mateřskou a plat. Stát a zaměstnavatel jí platil jesle a školku. To byly výhody socialismu. Jak je to v komunismu, zeptej se v Číně.
Doplňuji:
Když někdo nesouhlasí s mým názorem a dává mi palec dolů, měl by napsat proč? Pokud se k tomu nemůže veřejně přihlásit, tak je mimo mísu a měl by přejít na Novinky nebo IDnes.

Další odpovědi
Nuk nuk

Komunismus, tedy alespoň jako oficiální státní režim, u nás nikdy nebyl zaveden.
Co se týče socialismu, záleží jak ve které době.Zpočátku mohly matky zůstat doma s dítětem 6 měsíců, ale pak jej musely předat do kolektivní péče (do jeslí). Fakticky jim ale bylo připomínáno, že by se měly vrátit do zaměstnání co nejdříve.
Později, někdy v 70.letech, byla zavedena mateřská dovolená na 2 roky. (někde jsem našla informaci, že až v 80. letech, ale vím, že naše maminka s námi byla 2 roky a jsem ročník 1974). MD byla placená státem. Žena ale během této doby nesměla pracovat. Naopak po jejím skončení musela nastoupit do zaměstnání, možnost prodloužení neexistovala. Kdykoliv by chtěla matka zůstat s dětmi déle než dva roky, byla považována za příživnici, což bylo trestné.
Pojem rodičovská dovolená neexistoval.

hledáček

Normálně jí po šesti nedělích hnali do práce