ivzez

Jak to bude s EET v případě spropitného?

Poslechla jsem si, co k tomu říká Babiš, ale pořád z toho nejsem moudrá. Dávám-li spropitné, pak je dávám tomu, kdo se o mne staral. Nikdy jsem nedala spropitné podniku → odměním-li obsluhu, nejde podle mne o tržbu podniku, ale o ocenění práce a ochoty jednotlivce.

Nebo bude Babiš vyžadovat, abychom v případě spropitného určeného konkrétní osobě (osobám) uzavírali s obsluhujícími darovací smlouvy, a následně jim dar zdaní?

Nejlepší odpověď
Slecna 007

A to je důvod, proč dávám spropitné výhradně číšníkovi v hotovosti, i když platím kartou. Nikdo nebude přerozdělovat to, co někomu dám.
Je-li nutnost dávat spropitné tak, aby to bylo na účtence EET, nedám nic.

Další odpovědi
mosoj

Ale týká . Záleží na majiteli firmy jestli to zahrne do tržby nebo ne.
Byl jsem na maturitním plese vnučky,
kde již pokusně provozovali EET systém.
Číšnice mně přinesla účtenku, která splňovala obě formy. Jak paragonu tak účtenky EET. Byl tam název zboží a cena i příslušné identifikační a registrační kódy EET. Zpropitné jsem dal navíc a nikde evidované nebylo. To šlo do její kapsy. Ono by to totiž silně komplikovalo zaplacení . Číšník přinesl již účtenku namarkovanou z pokladny o tom v jaké výši dostane dýško nemá ani páru tak jak by to mohl namarkovat.
Nicméně zákon na to pamatuje a pokud dýško zahrne do tržby, je to legální, ale musí s ním omezeně manipulovat. Tyto peněžní prostředky pak musí jít na mzdy personálu. Lehce se to napíše ale nedovedu si představit, že by se s tím někdo patlal.

Mc Merkurion

… za co spropitné? … za to že dělá svoji práci? … když ho dám na úřadě nebo jinde je to úplatek, a ten je trestnej pro oba (kdo dáva i kdo bere) , copik jsou pinglové jiní lidi? … a jestli je to za úráci, je to forma odměny,tak pěkně zdanit !!!!

Drap

Spropitného se EET netýká.

ivzez

@Mosoj:

O tom, že to záleží na majiteli zařízení, už jsem slyšela víckrát, ale ani s tím nesouhlasím. Podle mne by měl o spropitném rozhodovat ten, kdo je dává. Pokud se host rozhodne dát spropitné servírce a kuchaři, patří podle mne jim, nikoliv majiteli nebo ostatním zaměstnancům.

Pokud by mi někdo chtěl vnucovat něco jiného, přestanu spropitné dávat…