bedunka

Jak to bude s důchodem?

Musela jsem odejít do invalidního důchodu.Do starobního bych měla jít až tak za 20 let.Z čeho se mi bude vypočítávat? z posledního zaměstnání nebo z invalidního důchodu.

Nejlepší odpověď
quizzi

Pokud je vám vyplácen invalidní důchod, po dosažení věku 65 let se mění automaticky na důchod starobní. Starobní důchod vám nadále náleží ve stejné výši, v jaké nám byl původně vyplácen důchod invalidní.
Jestliže při pobírání invalidního důchodu budete pracovat a budete mít velmi solidní, nadstandardní příjmy, pak můžete (ale nemusíte) při dosažení důchodového věku požádat o starobní důchod.
Pokud vám vznikne nárok na přiznání starobního důchodu, pak o výpočet určitě požádejte. Nemusíte se bát, pokud bude invalidní důchod vyšší než přiznaný starobní, budete nadále pobírat vyšší variantu invalidního důchodu. V 65 letech pak starobní důchod budete dostávat ve výši předchozího invalidního.

Bude-li toto platit za 20 let je však ve hvězdách.

Další odpovědi
Lamalam

Buď v klidu, za 20 let už na žádné důchody stát nebude mít peníze.

pusinka50

Starobní důchod bude buď stejně vysoký, jako invalidní důchod až dosáhneš důchodového věku. Nebo, můžeš požádat o přepočítání důchodů a když ti vyjde starobní vyšší, vybereš si starobní.
No, ovšem, nevíme, co vše se za těch 20 let změní, že.