Damiana

Jak titulovat bratrancovu manželku?

On je můj bratranec, ale existuje i nějaké pojmenování pro jeho ženu? Sestřenice to přece není. Jmenovat přímo se všude nehodí a říkat bratrancova žena, když o ní hovořím, mi přijde neosobní … Je to jediná možnost?

Nejlepší odpověď
Alesh

Vzpomínám, že už jsem kdysi na podobnou otázku odpovídal. Zkrátka u vzdálenějších rodinných vztahů žádná specifická pojmenování neexistují. Zde pomůže snad jen jedině lidová tvořivost tj. takové názvy typu „švagrová přes koleno“, „vzdálená švagrová“ apod. Jednoslovně to asi nepůjde čili pak nic nebrání tomu říkat (byť dvojslovné) manželka bratrance či bratrancova manželka (nebo místo manželka použít žena). Je to jasné a přesné, pro každého jasně zařaditelné.

Další odpovědi
MK44

Nevím, zda čeština má nějaký vhodný termín pro takový příbuzenský vztah, ale pokud ano, bude možná zastaralý nebo málo používaný a stejně byste se zdržovala jeho vysvětlováním. Pokud není nutno uvádět o kterou manželku kterého bratrance jde, asi bych použil „švagrová“. Není to přesné, ale k vyjádření vzdálenějšího příbuzenského vztahu by to, v neúředním rozhovoru, mělo stačit.

venkovan

Například Jana od Martina? Mluvil bych o ní jménem, kdo by neznal, řekl bych jak se věci mají

Jan Kameník

Zdravím, já jsem si vymyslel pro to slovo. Abych to trochu uvedl zeptal se mě bratranec mé ženy, kterému je 8 let co pro něj sem… chvilku jsem přemýšlel a řekl jsem že jsem jeho „švagranec“, tedy jako švagr ale vzdálenější (aby bylo jasno tak on má sestru, takže švagr nejsem) a koncem -anec jež jsem vzal ze slova bratranec jsem určil že jsem vzdálenější než je švagr.
U manželky bratrance bych touto logikou vytvořil slovo „švagranice“.
Samozřejmě že to není česky správné slovo, ale pro rychlé vysvětlení tomu malému a zasmání se s ostatními to stačí. 😉 A kdo ví, třeba se to chytne. 😄
Tak to je jen tak pro zajímavost.