Četnik

Jak těžké je se naučit slovensky?

Nejlepší odpověď
led

Je to otázka chcenia. Ak niekto niečo naozaj chce, snaží sa to dosiahnúť.
Cudzou rečou hovoriť, písať sa dá naučiť, ale najdôležitejšie je v danej reči myslieť, až vtedy sa vám tá reč stane prirodzenou a prestáva byť pre vás cudzou rečou.

Další odpovědi
lexx

není…já se slovensky naučil na vojně od spolubojovníků z východu republiky a velitel byl major, rovněž Slovák ale ne Terazky

dudu

Led to říká správně. Mně ke znalosti slovenštiny motivoval nedostatek lukrativních knižních titulů na trhu. Třeba Draculu nebo Čachtickou paní jsem pak bez problémů četl ve slovenském vydání. Slovenská literatura a její autoři byla v šedesátých létech také součástí maturitní zkoušky.

ivzez

Na to není snadné odpovědět.

My jsme vyrůstali v jednom státě, v němž se používaly oba jazyky,
slyšeli jsme slovenštinu téměř denně v rádiu a televizi, takže pro nás
nebylo těžké slovenštině rozumět (podobné to asi bylo i naopak)

Rozumět cizímu jazyku je snazší, než se cizí jazyk dobře naučit.
Psané i mluvené slovenštině rozumím (řekla bych) dost dobře,
ale netroufla bych si slovensky mluvit nebo psát …

Dudu připomněl „nedostatkové zboží“ – kvalitní knihy.
Také jsem leckteré knihy sháněla ve slovenštině,
protože česká nakladatelství je prostě nevydávala …

——
Jen jsem opravila dva překlepy.

led

Ja som o slovenčinou problémy nemala :)
…aby som neklamala, okrem školy,
ale učitelia jazykov sú presvedčení, že reč, ktorú oni vyučujú, žiaci neovládajú
…aby som nezavádzala, vyrastala som v multijazykovom prostredí.