Evanek

Jak sterilovat/kon­zervovat ovoce a zeleninu?

Můžete mi pomoci se zorientovat v konzervaci/ste­rilaci ovoce a zeleniny? Kdy je potřeba sterilovat a kdy stačí jen horkou směs dát do sklenic a otočit dnem vzhůru? Druhý způsob mi přijde jednodušší a taky se jistě uchová více prospěšných látek. Existují tedy nějaká pravidla, podle kterých je možno se řídit?

Odpovědi
johana 56

Konzervace/za­vařování je důležitá pro dlouhodobější uchování ovoce, zeleniny atd. Vždy také zaleží na receptuře, zda je nebo není uvedena nutnost sterilizování..

Druhý způsob je sice jednodušší, ale u většiny produktů nepoužitelný.

Pro orientaci
http://www.mi­lujivareni.cz/kuchar­ska-skola/468-zavarovani/

dr.luha

Teplotu varu mají především různé džemy, marmelády a kečupy. Ostatní se nevaří, ale zavařují při teplotě 82°C/20min., což je také šetrný způsob. To vaše otočení dnem vzhůru spíše obsah natlakuje, protože se vzduch uvnitř ohřeje.

GM

Sterilizace je jistější. Zavařuji a konzervuji všechno ovoce, zeleninu, houby i maso postaru a nikdy jsem neměla problém.