Fallen Angel

Jak správně zabetonovat sloupky do země – hlíny?

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zabetovávání sloupků – Potřebujeme na zahradě zabetonovat sloupky pro plot. Poradil byste, prosím, někdo, jak je správně zabetonovat tak, aby zespodu nerezly + byly pravoúhle k zemi? – Předem mnohokrát děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Sloupky natřít barvou a použít vodováhu !
Doplňuji:
Mowla, to jako, při obnovení nátěru oklepe beton a natře opětovně sloupek? Čti pozorně otázku. 🙂

Další odpovědi
anonym

Pravoúhle k zemi – to řeší vodováha… Hloubku je pak potřeba zvolit podle únosnosti půdy a hmotnosti uvažovaného plotu.
A aby nerezly? – pokud je to finančně únosné, volil bych sloupky žárově zinkované. Pokud ne, nezbude, než sloupky před zabetonováním natřít nějakou vhodnou barvou (rozhodně ne vodouředitelnou!) – ale časem je potřeba každý nátěr obnovit.

Doplňuji:
Barbakan – samozřejmě, že nebude sloupek vytahovat, oklepávat beton a sloupek znovu natírat a posléze znovu zabetonovávat…
😉
To „obnovení“ nátěru už provede jen na ´nadzemní´ části sloupku – píšu to jako rozdíl oproti sloupku pozinkovanému – pro žárové zinkování se udává životnost 50+ let – neboli „maminko, vy už tady nebudete“…
😉

anonym

Osobně bych doporučil dát do země okolo sloupků roury z novoduru,pop­ř.jiného plastu.Roury nechat koukat ze země jen cca 3–5cm a musejí být alespon větší v průměru o 5cm než je kovový sloupek.
Poté jsem sloupky zalil betonem,zafifo­val,aby se neuvolnily a po zatvrdnutí natřel beton gumoasfaltem,pop­ř.vodoodolným jiným přípravkem.Ne­dochází vůbec k žádnému korodování trubek a plto vypadá pěkně.Jen místo pletiva jsem dal mezi sloupky smrkové krajiny do vodorovné polohy.které jsem natřel luxolem.Poté vysadil směrem do zahrady psí víno.Plot po nějaké době,než trošku obroste,vypadá úžasně-jako na ranči a nemám plot stejný jako většina občanů této vlasti,jen pletivo..

honza19hk

Ono záleží jaké sloupky,co ponesou-tedy jaký druh plotu atd… Aby nerezly tak je možno je nechat celé pozinkovat nebo část co bude v betonu natřít asfaltem. Kolmost změříš vodováhou a výšku sloupků hadicovkou podle dané výškové koty popř rvníjo sloupku. beton míchetjte v dobrém poměru cca 1:3 až 1:2.U sloupků platí že je lepší hlubší díra než širší ,má mnohem větší odolnost proti vyvrácení.Pokud tam bude pletivo v každém rohu nebo zlomu,dále po každých 15m rovného směru a u sloupků na branku a vrata musí být vzpěra.

mosoj

Vykopat nebo nejlépe vyvrtat díru pro sloupek viz. vrták : https://www.go­ogle.cz/search?q=vrt%C3%­A1k+na+sloupky&hl=cs&rl­z=1T4GGNI_csCZ533CZ534&t­bm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&e­i=OzWSU6iKFYT­H7AagyYDoDQ&ved=0CD8Qs­AQ&biw=1264&bih=791

Stačí 60–70 cm. Díru vyplnit betonem sloupek do betonu zarazit, beton udusat a pomocí pár kamenů zajistit kolmost sloupku. Nejlépe se kolmost kontroluje olovnicí. Nechat zatvrdnout a hotovo. Rohové sloupky je třeba vyztužit vzpěrami do boků. Pokud je plot dlouhý tak i uprostřed.

Co se týká povrchové ochrany, tak ten kus co je v betonu není třeba ničím natírat. Železo v betonu nerezatí !!!!! Na vrchní část se vyplatí použít kvalitní barvu , třeba samozákladový Hamerite.

Michálek1245

Vykopat díru, pro jistotu natřít a zalít betonem. Vedle toho pak udělat pravý úhel a ten si pravidelně hlídat do té míry, že budete třeba i několikrát upravovat. Prostě práce na celý den. My jsme takhle uchycovali kovové ploty na míru a je to vlastně asi nejjednodušší, ale zároveň nejefektivnější způsob práce. :)

huxa

mosoj-nejlépe se kolmost kontroluje vodováhou. Olovnici bych věřil maximálně v uzavřené místnosti, kde nefouká.
Také s tím nátěrem zabetonované části nemáš naprostou pravdu-jestliže bude používat nějaký nekvalitní beton, nedej bože špatně rozmýchaný či s bublinkama, bude to také reznout.

Mc Merkurion

vodjakživa se měřilo závažím(olovnicí)…

huxa

Jen starý, zabedněný člověk, by se vymlouval na předchozí časy, že se to tak dělalo přece vždycky, proto to musí být nejlepší možností…

mosoj

Železo v betonu nerezatí. Kdo neumí namíchat beton ať to nedělá !
Kolmici srovnám olovnicí daleko přesněji než vodováhou. Je vidět že jsi toho moc nepostavil.
Ono se to musí umět i s tou olovnicí. Jinak pro mně za mně si to dělej čím chceš.

huxa

Jde vidět, že toho moc nestavíš, jinak bys měl koupenou kvalnitní vodováhu a uměl to s ní. Narozdíl od olovnice, závisí její přesnost pouze na umu uživatele.
Tvé zastaralé názory značí i věta "Kdo neumí namíchat beton ať to nedělá ! "-jak by se to naučili? U otázky evidetně je tazatelka v tomto naprostým lajkem, tudíž ty jí tímto radíš, aby si najala na to nějakou firmu či to nechala na někom jiném?
Pokud se nemýlím, často se takto podomácku dělá beton nekvalitní, co nejlevnější, a zde jsou různé zatékající praskliny, bublinky, apod. běžná věc.

honza19hk

proč bych si šidil beton. Dám ti zbiječku a můžeš zkusit přijít ke mě rozbít patky od sloupů z původních vrat. Když jsme to likvidovali tak ani zbiječka na bagru s tím nic moc nesvedla. 1 patka má 2 kubíky betonu v poměru 1:1:2(písek: cement: kamenivo ) v otm armokoš z roxorů průměru 40mm.Zhutněný ponorným robertkem.
jestli se někde šidí beton tak ne teda u nás.

Mc Merkurion

…když to neumíš obyčejnou olovnicí,tak jak to uděláš vodováhou? každá ti ukazuje jinak,když ji otočíš,a co se týká tý přesnosti,tak na bublince h*vno uvidíš,na rozdíl od olovnice,a podomácku se beton nedělá co nejlevnější,ale spíš se na něm nešetří,protože to dělám pro sebe a ne za prachy…

mosoj

Jinak poradna za všechny prachy.