mezara

Jak správně vyskloňovat cizí vlastní jméno Francis Bacon?

Doplňuji:
A ještě když mám jméno, které se skloňuje podle vzoru pán a příjmení podle vzoru muž, platí v 6.pádě, že na začátku musí být tvar pánu nebo se píše už pánovi? Např. Henryk Sienkiewicz- Henryku Sienkiewiczi nebo Henrykovi Sienkiewiczi?

Nejlepší odpověď
annas

V češtině platí pravidlo, že nesmí být vedle sebe dvě zakončení – ovi. Obecně se u jména a příjmení apod. doporučuje (dává přednost), aby koncovka -ovi byla až u druhého (posledního) jména či příjmení.

Františku Novákovi, Henryku Sienkiewiczovi, Francisi Baconovi atd.
.
Pokud není u jmen cizího průvodu problém s výslovností (zakončení, vynechání samohlásek či souhlásek), skloňujeme podle příslušného vzoru.

Jinak o skloňování osobních jmen cizího původu

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=320