Kura

Jak spravne vycistit fyzicky PC ?

Neposkodim proudem vzduchu vrtulky chladicu ?
Nenafoukam vzduchem prach tam kde nebyl ?

Nejlepší odpověď
cochee

Poškodíš.
Nenafoukáš.

Vrtule chladičů mají jemná ložiska, která nemají moc ráda větší otáčky, než na kolik jsou zkonstruována, své může sehrát i dynamický tlak vzduchu z nesprávné strany. Foukáš-li do vrtulí, tak ne moc silně a vtruli zašprajcuj nějakým nevodivým kolíčkem, třeba špejlí (nevodivým: nezapomeň, že za vrtulí – například ve zdroji – se může nacházet buď citlivá elektronika, nebo naopak zdraví a životu nebezpečné vyšší napětí).

Jinak prach je všudypřítomný a dostane se v PC kamkoliv, co není hermeticky uzavřeno (například vnitřek pevného disku). Takže bez obav, do míst, kde není, jej nenafoukáš – je totiž všude 🙂

Další odpovědi
anonym

Nejlíp je pecko co nejvíce rozebrat (karty ze slotů, kabely pryč, chladiče z ´brouků´ – pokud nejsou lepené, zdroj ven a odkrytovat) a čistit jednotlivé součásti zvlášť, samozřejmě pozor na statickou elektřinu a samozřejmě po vypnutí počítače ze sítě!
Kdyžuž sundám chladič/e, měním i teplovodnou pastu.
Větráčky je lépe z chladičů demontovat (lépe se vyčistí žebra chladičů i lopatky vrtulek), ale pokud je to obtížné, stačí vrtulky zablokovat proti točení.
Plochy desek (a skříně) při foukání ´šmudlím´ antistatickým štětečkem.
Raději, než stlačený vzduch, používám vysavač – právě proto, abych prach nenafoukal, kam nechci (hlavně do ´okolí´).

Reezo

já osobně jednou měsíčně projedu PC vysavačem a je to 🙂