Džanička

Jak správně spočítám, kolik je kubíků dřeva v jedné kládě?

Např. Mám průměr klády 43 cm a délka je 4 m. Cena za 1 m3 je 1600 Kč.
Počítám to takto dobře když spočítám 0,43 × 4= 1,72 m3? a když to vynásobím 1600 Kč, jedna kláda stojí 2752 Kč?
Je to správně, nebo to mám spočítat jinak? Díky.

(Tak takhle ne. Musíš vypočítat objem válce (klády) a to nejde takto. Nelze násobit průměr délkou, ale obsah kruhu o průměru 0,43 m krát délka klády!
Mně vyšla cena cca 929 Kč. Zkus to ještě jednou a pořádně.)

No dobře, tak když spočítám 0,43 m krát délka klády tak mi vyjde 1,72… A co dál??? Jak se dostanu k té částce 929 Kč??? To je to, na co se ptám, jak si to mám spočítat aby mě nevzali na hůl..??? :O Chtěla bych to vědět jednoduše a hlavně srozumitelně..

Nejlepší odpověď
orwell

Tak takhle ne. Musíš vypočítat objem válce (klády) a to nejde takto. Nelze násobit průměr délkou, ale obsah kruhu o průměru 0,43 m krát délka klády!
Mně vyšla cena cca 929 Kč. Zkus to ještě jednou a pořádně.

Další odpovědi
JájsemRaibek

r- poloměr podstavy

h- výška válce

π ≈ 3,14

V=πr2h

V=0,58088*160­0=929,408Kč

Pozor ve vzorci pro výpočet je „r“, což je poloměr. Průměr se značí „d“ a ty uvádíš průměr, který je 43cm, takže poloměr je 43:2, což je 21,5cm.
A dále musíš sjednotit jednotky, takže ne cm a metry dohromady, takže zadáváš do vzorce buď 21,5 × 400 a vyjde ti to v centimetrech nebo což je lepší 0,215×4 což ti vyjde v metrech.
V metrech to je tedy 0,580 a nyní krát cenu za jednotku, která je 1600,–Kč a to je právě těch devět stovek a nějaký drobný.

Drap

Pokud je kláda rovná a má po celé délce stejný průměr, tak ano. V praxi je však toto nemožné. Používají se na to tabulky.

mosoj

Průměr se počítá vždy ve středu klády s tím, že pokud se jedná o kládu na řezivo, tak se počítá délka od průměru 16 cm až k patě klády a průměr vždy v půlce této délky.

Ostatní je prachsprostý výpočet obsahu kruhu v tom středu a násobení.

Dochy

Možná se mýlím, ale mám pocit, že se standardně nepočítá čistý objem dřevní hmoty, ale objem skládané hranice. což by mělo být někde mezi pi*0,432 /4 *4=0,58 (čistý objem dřevní hmoty za předpokladu že se průměr nemění) a 0,7396 (objem kdy by se polena skládali na sebe nejdebilnějším způsobem – poleno na poleno – ve skutečnosti se skládají úsporněji)

orwell

Dochy: Máš pravdu, zde uvedený výpočet je jen přibližný. Ve skutečnosti je třeba rozlišit prostorové metry a plnometry. jsou na to tabulky, kde k průměru klády měřené uprostřed lze najít odpovídající kubíky (plnometry). Záleží také na druhu stromu (smrk, borovice, buk,…) protože se ještě zohledňuje tloušťka kůry. Kdysi jsem se snažil vytvořit vzorec na základě těchto tabulek, neb jsem se kolem toho motal (z donucení). Někde bych to ještě měl mít. Jen pro úplnost bych chtěl poznamenat, že se vlastně jedná o výpočet objemu spíše komolého kužele a ne válce. Jelikož je zde úhel zkosení malý, lze to počítat s malou chybou jako objem válce o průměru změřeném uprostřed klády. Pokud bychom takto postupovali u komolých kuželů krátkých s velkým zkosením, bude chyba výpočtu neakceptovatelná a je třeba použít skutečný vzorec pro objem komolého kužele a ne válce se „středním průměrem“. Už při výpočtu objemu obyčejného vědra je ten rozdíl docela znát. Ve své odpovědi jsem to nechtěl rozmazávat, protože vykládat někomu, kdo nechápe výpočet objemu válce (čímž nechci urazit) tohle všechno, mi přišlo zbytečné.

orwell

Tak se podívej na řešení Raibeka.