karbo

Jak správně spát.

Zajímalo by mě jaký názor máte vy jakým směrem by se mělo spát?Někdo tvrdí na západ,jiný na východ,nebo je to úplně jedno?A proč???

Nejlepší odpověď
franku

Není spaní jako s spaní,ale spaní s paní,to je panečku spaní.

Další odpovědi
anonym

V čisté vyvětrané místnosti, na posteli, která je Vám pohodlná a v poloze příjemné pro Vaše tělo. Při potížích s usínáním je třeba zjistit, ve kterou dobu nejlépe usínáte. Já mám tento čas kolem 22. hodiny. Když nemůžete usnout, zkuste před spaním vypít sklenici teplého mléka, nebo meduňkový čaj. A proč? Protože to u mne tak funguje.

ondra07

Tady je pár dobrých tipů:
Lidské tělo vyžaduje zdravý a pravidelný spánek. Není důležitá pouze jeho délka, která je individuální, ale především kvalita. Ta má velký vliv na to, jak se přes den cítíme. Kvalitně odpočatí jsme uvolněnější, v lepší náladě, komunikativnější a výkonnější. Často se zapomíná na faktory, které mají během odpočinku vliv na naše zdraví, jako jsou podložka těla a hlavy nebo polohy, ve kterých spíme. Pokud nemáme vhodnou matraci, naše hlava je položena na obrovském nadýchaném polštáři a celou noc ležíme na břiše, nemůžeme čekat, že bude náš spánek kvalitní a my budeme po noci odpočatí.

Spánek se skládá z několika cyklů, které se po sobě opakují. Hluboký spánek, který je označován jako NON REM spánek, přináší regeneraci tělu a spánek je v této fázi nejproduktivnější. Během REM spánku, kdy se nám zdají sny, dochází k regeneraci mozkových buněk.

Délka spánku

Uvádí se, že spánek by měl trvat přibližně osm hodin. Všeobecně ale platí, že s přibývajícím věkem se délka spánku zkracuje. Každý z nás má, co se týče prospaných hodin, jiné nároky. Jednomu stačí pět hodin, druhý se probouzí až po devíti hodinách a ještě by hodinku potřeboval. I když je délka spánku individuální, pro všechny platí nutnost pravidelného odpočinku. U většiny z nás je prodloužena fáze bdění a fáze spánku se zkracuje, většinou z důvodů poruch spánku, nebo proto, že si nosíme práci domů a na spaní máme jen velmi omezený čas.

„Spánkový deficit můžeme tolerovat jednou, čtyřikrát, desetkrát, ale při větším nahromadění můžeme psychicky i fyzicky zkolabovat,“ uvádí vrchní sestra Bc. Barbora Lisická z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Nepřizpůsobujte se, přizpůsobte matraci

Naše tělo se během života vyvíjí a nároky na odpočinek se mění. Pro fyziologický vývoj páteře do tvaru S je u dětí a dospívajících důležitá pevnější matrace, kterou lidé dle průzkumů preferují až do svých 40 let. S příchodem této věkové hranice přichází i řada fyziologických změn, které si žádají matraci měkčí. „Začínají první vrásky, kůže je méně pružná, vypadávají vlasy, objevuje se noční pocení, lidé začínají přibírat, rychleji se psychicky i fyzicky unaví, snižuje se jejich tolerance vůči bolesti,“ říká Bc. Lisická. Proto je důležité vybírat si kvalitní matraci v závislosti na našem věku. Pro pacienty po operaci pohybového aparátu je vhodná pevnější matrace s měkčím povrchem zabraňující proleženinám. K výměně matrace bychom ale neměli přistupovat pouze kvůli vyššímu věku. Vedle našeho stáří je nesmírně důležitá i hygienická životnost samotné matrace, která se pohybuje okolo deseti let. Po deseti letech byste měli matraci vyměnit, protože za dobu jejího používání se do ní dostávají kousky kůže, tělesné tekutiny a roztoči.

Důležitá je i podložka hlavy. Volit bychom měli polštáře, které se přizpůsobují anatomii lidského těla a zaručují během spánku správné držení hlavy a krční páteře.

Polohy při spánku

Na naše zdraví mají velký vliv polohy, ve kterých se tělo při spánku nachází. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech, ale většina z nás neví, jestli tím, jak při spánku leží, neubližuje svému tělu. Spát může člověk ve třech polohách – na zádech, na boku a na břiše. Nejvhodnější je poloha na zádech, v níž nedochází k útlaku meziobratlových plotének ani kloubů a okolní tkáň je důkladně prokrvována. „Poloha na boku je vhodná, ale musíme dávat pozor, abychom měli matraci, která bude kopírovat fyziologickou křivku páteře. Neměli bychom příliš krčit kolena a dávat si ruku pod hlavu. Zatěžujeme tím kolenní a ramenní klouby,“ dodává Barbora Lisická. Nejméně vhodnou je poloha na břiše. Při ní dochází k záklonu hlavy, jejímž důsledkem jsou problémy s krční páteří. Často máme v této poloze hlavu podepřenou horní končetinou, aby se nám lépe dýchalo, což zatěžuje ramena. Pokud spíme ve vhodné poloze, nedochází k bolestem páteře a kloubů, ani k zánětům.

Chcete-li se opravdu dobře vyspat a nechcete se ráno probudit rozlámaní a s bolestmi zad, věnujte pozornost výběru matrace i poloze, ve které se večer ukládáte ke spánku.

WeeBear

Řekla bych, že je to opravdu jedno, je to podle návyků člověka. Někdo se vyspí na pravém boku, někdo na levém. Někomu se spí lépe u okna, někomu dále od něj. Jiný zase neusne, když má hlavu u topení.

Každopádně se nedoporučuje spát na břiše, jelikož je páteř v poměrně nepřirozené poloze. Zdravější je podle všeho spát na boku, či zádech. I když se nejdou lidé, kteří jsou zvyklí spát na břiše (jako například já 🙂 ) a v jiné poloze usnou málokdy.

Každopádně z mé zkušenosti je nejlepší usínat v klidu, bez stresu, či putujících myšlenek a nepřespávat se, pokud to tělo vyloženě nepotřebuje (třeba u lidí, kteří dělají dvanáctihodinové, či v horším ještě delší směny, nebo po náročných výletech, či prostě dnech, kdy člověk nemá možnost naspat toho tolik, kolik potřebuje), jinak se i po přespání dostavuje celkem rychle únava.

Hlavní prostě je, aby se člověk vyspal tak, jak potřebuje. Na nějaké vedlejší rady odborníků, či návyků ostatních není potřeba hledět! 🙂

da ny

Staří Číňané tvrdí, že ideální je mít hlavu u pevné zdi na severu, případně na východní stranu.
Velmi zajímavé je, že malé děti se během spánku v postýlkách „přirozeně“ točí a jejich hlava končí na severu :)
Hlavou směrem na západ se ukládali mrtví dohrobek, hrobů(u nás) i v západních kulturách.
Dnes je vhodné v místnosti, kde spíte vypnout (kolíbka na prodlužováku) veškerá elektronická zařízení. Nejškodlivější je modré světlo (PC, NTB, kontrolky, tablety) melanin. Ideální je nechat v jiné místnosti i MT.
Vhodné je mít na noc na oknech zatažené žaluzie, závěsy ;).
http://www.com­puterglasses.cz/proc-je-skodlive-ultrafialove-a-modre-svetlo
http://www.4o­ci.cz/modre-svetlo-a-oko_4c182