Venca Vrána

Jak správně přeložit do latiny – Co má začátek, má i konec?

Překladače to překládají pokaždé jinak. Chci si být na sto procent jistý.

Nejlepší odpověď
annas

Jedině se obrátit na znalce latiny. Někdo otázku smazal, hledala jsem v Lexikonu latinských výroků, přísloví a rčení.

Se slovem začátek jsou uvedeny jen tyto výroky.

Bonum principium facit bonum finem
Dobrý začátek vede k dobrému konci.

Qualis principium , talis et clausula
Jaký začátek, takový konec

Přes anglický zdroj, ale v opačném sledu

Omnia finita novum faciunt.
Každý konec obsahuje nový začátek

http://latindis­cussion.com/fo­rum/latin/each-end-contains-a-new-beginning.3427/

Doplňuji:

Ab ovō ūsque ad māla – Od vejce až po jablko – správně po jablka.

mala je množné číslo od malum

Další možné vysvětlení výroku:

ab ōvō [ūsque] ad malum – od Lédina vejce až po Paridovo jablko sváru – tzn. od začátku do konce.

Knižní zdroj – Lexion latinských výroků, přísloví a rčení.

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/malum

viz diskuse

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ab ovō ūsque ad māla – Od vejce až po jablko. Výklad: Od začátku až do konce (římské hostiny začínaly vejcem a končily jablkem).

zden28

Quod habet principium et finem habet. (Google překlad)