huxa

Jak správně používat v češtině latinské slova, termíny?

Takové Summa summárum je naprosto běžně používané spojení, ovšem jak bych měl postupovat, kdybych chtěl navázat řeč třeba spojením „in margine“ místo českého „mimochodem“?

Nejlepší odpověď
Prokop Buben

Tak především radím nepoužívat cizí nebo přejaté výrazy, dokud neumím pořádně česky (‚latinskÁ slova‘)
A potom raději jen ty obecně známější, a jen pokud opravdu znám jejich význam (např. když vidím ‚kompaktní rozměry‘ tak si o autorovi myslím svoje). A celkově bych jimi raději šetřil.

Když už bych ze sebe chtěl dělat inťouše, použil bych ‚in margine‘ přesně stejně, jako ‚mimochodem‘.

Další odpovědi
ivzez

V češtině bys měl používat
hlavně českÁ slova,
pokud možno ve správném tvaru …

Pepa25

Latinské výrazy bych používal tam, kde je jejich používání běžné nebo kde je šance, že mi budou posluchači rozumnět (přiznám se, že „in margine“ neznám), najít si jeden dva podobné výrazy mi přijde jen jako snaha být zajímavý …