JájsemRaibek

Jak správně použít slovo jsi?

Toto sis zavařil. Toto jsi si zavařil.
Co správně použít? Právě že u toho druhého způsobu se mi to nelíbí a slovo sis mi příjde divné.
Jak to správně napsat?

Nejlepší odpověď
annas

Podle pravidel – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=580

"Ve tvarech pomocného slovesa být v minulém čase se tvar 2. os. j. č. jsi nahrazuje pouhým -s, které se spojuje s osobním zvratným zájmenem: vrátil ses, přál sis to, ty ses na to nekoukall.

Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval".

Tvary vrátil jsi se, přál jsi si to, by jsi se, kdyby jsi se, zejména v mluveném jazyce časté, ale dosud nekodifikované.

Další odpovědi
gecco

„sis“ a „ses“ jsou spisovné tvary…
😉
Cituji: „Ve tvarech pomocného slovesa být v minulém čase se tvar 2. os. j. č. jsi nahrazuje pouhým -s, které se spojuje s osobním zvratným zájmenem: vrátil ses, přál sis to, ty ses na to nekoukal (tvary vrátil jsi se, přál jsi si to, ty jsi se na to nekoukal jsou sice zejména v mluveném jazyce časté, ale dosud nekodifikované). Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli *by jsi se, *kdyby jsi se, *aby jsi se).“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=580

ivosek2

Toto sis zavařil.