Cass

Jak správně pochopit slovo „kvórum“?

Zdravím :)
Hledala jsem, co znamená slovo „kvórum“ do školy a na wikipedii je toho celkem dost, ale nějak nevím, zda jsem to pochopila správně, neboť to tam mají vysvětlený nějak složitě :D Mohl by mi prosím někdo selským rozumem to slovo vysvětlit? Co se tím vlastně myslí? Předem děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Kvorum se píše krátce.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kvorum&Hle­dej=Hledej

Jednodušší definice z SSJC
kvorum [kvó-], (z angl. < lat.) politicky – nejnižší počet hlasů předepsaný (pro politické strany) jako podmínka pro získání mandátu; nejnižší počet účastníků nějakého j. zasedání jako podmínka, aby mělo schopnost se usnášet

Příklad:
Přehled malých stran, které letos nepřekročily 5% kvorum.

Další odpovědi
marci1

Kvórum je kvantitativní podmínka pro platnost voleb nebo hlasování. Ve volbách a v referendu stanoví jaký minimální podíl oprávněných voličů se jich musí účastnit, aby byly platné. Při hlasování může stanovit jednak jaký minimální podíl (výjimečně i počet) oprávněných hlasujících se hlasování musí zúčastnit, jednak jaký minimální podíl odevzdaných hlasů musí podpořit nějaký návrh, aby se stal platným usnesením. Může to být prostá většina, absolutní většina apod.
Wiki

Melkor

Hmm… z Wikipedie to je celkem jasné:

Kvórum je kvantitativní (množstevní) podmínka pro platnost voleb nebo hlasování. Ve volbách a v referendu stanoví jaký minimální podíl oprávněných voličů se jich musí účastnit, aby byly platné. Při hlasování může stanovit jednak jaký minimální podíl (výjimečně i počet) oprávněných hlasujících se hlasování musí zúčastnit, jednak jaký minimální podíl odevzdaných hlasů musí podpořit nějaký návrh, aby se stal platným usnesením.

Co přesně na tom nechápeš? Prostě podmínka pro plastnost voleb nebo hlasování. Např. určuje kolik lidí musí hlasovat, aby bylo hlasování platné.

arygnoc

kvórum
● quorum, predpísaný najnižší počet hlasov potrebný na získanie mandátu.
● najnižší počet hlasov potrebný na platnosť uznesenia istého orgánu.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=kv%C3%B3­rum