sonabourova

Jak spravne odečitat z expozimetru po dědovi?

Jak spravne odečitat údaje z expozimetru po dědovi(expozimet – znak M – předpokládám, že Meopta..)?Je mi jasné, že nejprve je nutné nastavit ASA-ok 100..poté točím kolečkem a k různým clonovým číslům se kolečkem přiřazuje čas? Ideálně exponovaný snímek bude právě ten, pokud na foťáku nastavím clonu a čas na kterou mi ukazuje ručička expozimetru? Jaký je rozdíl pokud je exposimetr zacloněn a pokud není? Díky
Doplňuji:
Flexaretem, taky po dědovi…z nostalgie i zvedavosti…stale totiz i kdyz se snazim pochopit a cist a zkouset tyto dve (tri)nejdulezitejsi veliciny uplne je nechapu..a tusim ze expozimetr z pudy by mi mohl pomoci..a take se mi vcera stalo – ze v zivote prvni doma vyvolanej negativ se z pulky povedl (v ramci moznosti-neco na nem videt je-foceno venku-čas500,clona11) a z pulky je uplne cistej..druhou pulku jsem fotila doma-bylo hodne malo svetla a mela jsem dat asi delsi cas(nez 100)-asi…myslite, ze kdyz si danou scenu zkusim „premerit“ digitalem ze budou hodnoty odpovidat i pro analog? Ja vim, trochu se v tom placam, ale snazim se:-D

Nejlepší odpověď
mosoj

Jo, jo, dudu ještě něco pamatujeme!

  1. nastavíš si citlivost, nejlépe to ASA = dnešní ISO ( dříve se používaly hodnoty Din, GOST) 21 Din =100 ASA = 100 ISO ( pozor din je logaritmická stupnice).
  2. Tam kam ukazuje ručička najedeš s časem a potom vyhovují všechny kombinace času a clony které se kryjí na stupnicích ( nebo ty nejbližší). Všechny ty kombinace znamenají stejné množství světla !!!!! Takže si volíš tu kombinaci podle toho co fotíš.

Použít to můžeš u foťáku který má úplný manuál nebo ke kontrole expozimetru ve foťáku.

Já teď nevím co myslíš tím zacloněn. Ale tak matně si vzpomínám že se měřicí štěrbina zmenšovala když jsi měřil protisvětlo. Také bývala přidávána k expozimetru mléčná rozptylová destička kterou se měřilo dopadající světlo při focení na diapozitiv z místa foceného objektu.
Běžně se měří světlo odražené z místa focení.

Někde ho tady ještě mám, jenom kdybych věděl kde.

Chyby které vznikají při měření expozimetrem vznikají i při měření expozimetrem ve foťáku s tím rozdílem že u v režimu Live Viev to vidíš, nebo ti to foťák signalizuje, či se ti ukazuje histogram.
Doplňuji:
Selenové expozimetry jsou opravdu velmi staré, nicméně pokud si stanovíš korekci proč ne.
Pokud do expozimetru dáváš baterii máš „moderní“ expozimetr s fotoodporem a ten měří stále dobře. Flexaretu jsem loni prodal. Jinak jsem s ní fotil téměř celý život. Výborná optika z Meopty Přerov.

Další odpovědi
anonym

Expozimetr by měl být osvětlen pouze světlem odraženým od zvolené scény (jakékoli další osvětlení – např. sluncem, výsledky zkreslí).
„Ideálně“ (správně) exponovaný snímek bude takový, který vyfotíš navolenou clonou a zobrazeným časem – ale – clonu (čas) musíš volit s ohledem na další požadované ´parametry´ snímku – třeba hloubku ostrosti nebo omezení neostrosti vzniklé ´třasem´ ruky.
Doplňuji:
A – jen tak ze zvědavosti – jakým foťákem budeš/chceš fotit (pro jaký ten expozimetr budeš využívat)? – všechny ´digi´ mají expozimetr zabudovaný, mají jej zabudovaný i všechny ´modernější´ foťáky analogové…
😉

magorvkleci

Ta clonka je na expozimetru kvůli možnosti měření dopadajícího světla – buď je to mléčné sklo nebo taková plechová clonka s dírkama jako u holicího strojku. To se dá expozimetr k focenému předmětu a namíří se na slunce nebo na měsíc nebo reflektory… Normálně se ale měří odražené světlo, míříš od foťáku na scénu, takže se měří bez toho.

Ale selenový články ve starých expozimetrech fakt stárnou, takže počítám, že ten tvůj může dávat slabší odezvu, než by měl, což se snad dá kompenzovat nastavením nějaké přiměřeně nižší ASA (podle zkušenosti).

Expozici z digitálu bych do toho nepletl. Podle mého odhadu je ale 1/500 a clona 11 tak na pravé poledne k moři nebo na sněhu. Normální hodnoty v současné době a počasí bych venku přes den čekal tak 1/100 a clona 8 nebo 11, možná 16 na přímém slunci.

Dochy

Ještě bych doplnil co tady nevidím a co pamatuji ze svého expozimetru…
k clonění: můj expozimetr měl clonku ovládanou páčkou. Ta zároveň přesouvala stupnice pod ručičkou. tím byli realizovány 3 rozsahy: 1. snímač za clonkou (rozumné světelné podmínky ve dne venku), 2. clonka se odklopila. 3. destička se snímačem vyjela až k přednímu sklíčku (jinak byla utopená asi 3cm hluboko)

Pak se na jednoduchém mechanickém „počítadle“ nastavila citlivost filmu a změřená hodnota, a nechali se odečíst vhodné kombinace clona/čas.

Před pár lety jsem ten expozimetr ještě zkusil, ale při změně rozsahů ukázal pokaždé jinou hodnotu, takže už mu nevěřím. Kdysi samozřejmě, pokud světlo odpovídalo některé z hodnot odpovídající dvoum rozsahům, to na oba rozsahy opravdu hodilo stejnou hodnotu.

Doplňuji:
Tak jsem ho i našel. Je to nejspíš tento, nebo jemu opravdu hodně podobný
http://fotogra­fia.blog.cz/1301/ra­rita-ze-sveta-expozimetru

dudu

Mám pocit, že zmíněné udělátko ukazovalo použitelné kombinace clony a časů, nebo se mosoji mýlím?

anonym

Nastavení expozičních hodnot (tedy citlivosti, času a clony) je stejné pro analog i digitál – takže pokud digitálem přeměříš údaje z expozimetru „po dědovi“, měly by sedět (samozřejmě musíš obé zaměřit na stejnou scénu). Dokonce si troufám tvrdit, že údaje z digitálu budou o něco přesnější (běžné expozimetry neumí ´zoomovat´ – takže v závislosti na vzdálenosti objektivu od objektu nemusí měřit stejnou scénu).
😉
„delší čas, než 100“ – nevím – to záleží na zvolené cloně a osvětlení scény

mosoj

Záleží jak citlivý film v tom foťáku máš a kolik je světla v místnosti.
Ale s filmem s citlivostí 100 ASA a se světelností 3,5 ( možná že má Flexareta světelnost jenom 4 – už si nepamatuji) se na správnou expozici dostaneš tak nejvýše 1/25.

1/200 není delší čas než 1/100 !!!!!!!! ale 1/25 ano.

Lamalam

Většina Flexaretů měla objektiv Belar 3,5/80, některé měly Mirar 4,5/80. Se světelností 4 nebyl myslím žádný.

mosoj

Jo teď se mně to vybavilo. Na ručičku se nenajíždí s časem ale se značkou ( většina ou červená šipka). Pak už je to stejné, odečítají se ty kombinace čas/clona.

sonabourova

Ano, ano, ja mam cervenou carku, nebo cernou carku, podle toho, zda je odcloneno nebo zacloneno:-D děkuji Vam vsem moc za odpovedi…a hezký den, Vám přeji!