kyselina 5

Jak správně nabíjet mobil?

Tatínek mi stále říká, jak si ten mobil ničím, že ho mám nechat až „chcípne“ a pak nabíjet.
No a kamarádka zase tvrdí, že to chce co nejčastěji. Že se tím prodlužuje životnost baterie.
Tak já nevím. Mám teď novou Xperii a chci aby mi vydržela. Poradíte, prosím?

Nejlepší odpověď
huxa

záleží na druhu baterie, teď se již u mobilů snad nesetkáš s jinou, než lion. Tady tyto se nesmí naprosto vybíjet, dokonce se ani nesmí dělat „zatavovací procesy“-nová baterka, jak se vždy měla úplně vybít a nabít ta takto párkrát zopakovat, to je špatně. Měla by se nechát vybít tak do 50% a potom dát nabíjet. Tatínek je zvyklí ještě na staré baterky, při nich by to byl správný postup :) také mě táta k tomuto verboval, díky tomu mi asi baterka po půl roce odešla :))

Další odpovědi
anonym

Já mám Samsung Galaxy S3 Mini a když jsem se bavil s pánem o baterii tak pán mi řekl že tento telefon si můžu nabíjet jak chci a kdy chci jelikož mobil obsahuje procesor pro řízení stavu baterie, tzn. že baterie se nabije ale po nabití jíž se nepřebijí – neničí, což starší telefony neobsahují.

VelkejDíDí

Když ho máš nový, tak se říká, že ze začátku ho máš nechat úplně vybít do mrtva, a to pak udělat ještě parkrát za sebou.. a pak asi normálně, jak jsi byl zvyklý se starým 🙂
Doplňuji:
aha, tak to jsem nevěděla, že u nových to teď je přesně naopak.. já jsme zvyklá na staré 🙂

mosoj

Hm. Tak i starší mobily měly procesor, který mimo jiné kontroloval stav nabití AKU. Při nabití vypnul nabíjení a při vybíjení včas vypnul mobil aby nedošlo k vybití pod únosnou úroveň ( dělají to i fotoaparáty). Když mobil vypne neznamená to že je AKU zcela vybitý !!!

Od doby kdy se začaly používat NiMh AKU ( a to již drahná doba) se může začít nabíjet v jakékoliv fázi vybití AKU. Tyto AKU již neoplývají paměťovým efektem. O to více to platí pro moderní Lion či Lipol AKU !!
Nepleťte si paměťový efekt s formováním AKU. Paměťový efekt již nyní používané AKU nemají, ale všechny se po uvedení do provozu formují. To jest plné kapacity dosahují až po několikerém vybíjení a nabíjení. Je jedno z jakého stavu se nabíjejí, jenom to formování trvá delší nebo kratší dobu.

Pokud budeš nabíjet tvůj mobil tím co předepisuje výrobce , nemá stav ze kterého se nabíjí vliv na životnost AKU. Životnost je dána kvalitou výroby !!!
Doplňuji:

Bernie
No comment !!!!!!

Bernie

Naprostou pravdu má HUXA, nové Li-on se nesmí vybít zcela, může dojít až ke zničení! Je pravda, že telefon by to měl částečně omezit, ale......
Pravdu má i Mosoj, až na foto, to je něco jiného. Tam jde o marketingový tah a zamezení používání levnějších baterií, nebo aku.
VelkejDidi je mimo mísu a I564 odpovídá na něco jiného.
Shrnuto a podtrženo: Nabíjej, jak se dostaneš k nabíječce 🙂

huxa

tazateli, dosti mě zaráží, že palečkuješ obě odpovědi, přestože jsou rozporuplné a jeden z nás neodpověděl správně na otázku, takže si nezaslouží paleček :)