deniisek19

jak spoočítám změnu vnitřní enegie plynu

jak spoočítám změnu vnitřní enegie plynu prosím? zadání je: počáteční stav idálního dvouatomového plynu je tlak p1=0,366Mpa, objem=3,66m teplota 73,6, v plynu prosíbá izochorický děj. po jehož skončení je tlak 420,44kPa, spočtete výslednou teplotu plynu a změnu vnitřní energie. výslednou teplotu jsem spočítala. vyšlo mi 389,32 K= 116,17 °C ale jak ta změna?

Odpovědi
Lamalam

Při izochorickém ději se nekoná práce, změna vnitřní energie je rovna dodanému, nebo v tomto případě odebranému teplu. K výpočtu budeš muset znát hodnotu Poissonovy konstanty pro dvouatomový plyn (nehledej, její hodnota =1,4) . Tady není prostor pro vysvětlení poměrně složitého výpočtu. Hledej a prostuduj Mayerův vztah nebo si spočítej vzorový příklad tady: http://fyzikal­niulohy.cz/ulo­ha.php?uloha=407

mosoj

Entalpie a entropie to objasní. Stačí trochu více studovat.

Kelt

Při izochorickém ději zůstává konstatní objem. Podívej se na první a druhou termodynamickou větu. Tak se mluví o vnitřní energii a potřebné hodnoty máš, stačí vědět, co kam dosadit.