annas

Jak spolu souvisejí slova perlička, perla, perlit a perleť?

Jejich význam.

Nejlepší odpověď
vagra

… Slovo perla není české, je přejaté. Mluví se o italštině, o francouzštině i o latině.
…České pojmenování perličky zní docela zajímavě, a jde zjevně o zdrobnělinu od slova perla…Spojovat perličky s perlami ostatně není jen česká specialita, podobně se tito domácí ptáci jmenují ve slovenštině a polštině a také v němčině, tam se perličkám říká Perlhuhn, tedy v doslovném překladu perlová slepice
.....Ze slova perla nevzniklo jen pojmenování drůbeže s chutným masem, ale i sloveso perlit, které se dřív používalo jen v souvislosti s bublinkami v nějaké tekutině, dnes čím dál častěji ironicky pro mluvení, v němž se vyskytují samé perly.
…Perleť, které z výrazu perla rovněž vzniklo, je jen české. Utvořil ho Josef Jungmann jako pojmenování v duhových barvách se lesknoucího povrchu nejprve vnitřku mušlí a pak také třeba knoflíků.

Zdroj: upraveno a zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/56076

Další odpovědi
fofbal

Perlička-buď malá perla,nebo druh kura domácího
Perla- to co je drahé a vzácné od moř. živočicha
Perlit- druh zahradnické zeminy
Perleť- materiál pro výrobu třeba knoflíků

Mili @

Jsou to slova se stejným slovním základem
😁

kropitko

Vagra byl rychlejší,,jen jsem si všimla, že jeho odkaz(zdroj) nejde otevřít. Tak zde, pro toho koho by to zajímalo,celý článek:
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/56075

vagra

Annas děkuji za opravu,nedokonale jsem adresu zkopíroval-omlouvám se chybí tam to zásadní-http://