ixpektix

Jak spočítat ve fyzice moment síly?

Dostal se mi u zkoušky (VŠ) do testu tento příklad, doteď nevím, jak to spočítat.

Vypočtěte z-ovou složku momentu síly M=r*F, kde r=(3,6,9)m a F=(1,1,1)N.
Mz = …N·m

Vysvětlí někdo postup? (Správný výsledek je –3)

Nejlepší odpověď
orwell

To je přece jednoduchá věc. Moment síly vypočítáš jako vektorový součin vektoru r a vektoru F, tj. jako determinant 3. stupně, kde v prvním řádku jsou jednotkové vektory i, j, k (ve směru souřadnicových os x, y, z), 2. řádek tvoří odpovídající souřadnice vektoru r a třetí řádek souřadnice vektoru F. Po výpočtu determinantu např. Sarussovým pravidlem dostaneš vektor momentu M ve složkovém vyjádření a číslo před jednotkovým vektorem k je právě ta hledaná z-ová souřadnice momentu M.

Další odpovědi
peterd108

Zkus se zeptat svého učitele.