Frogman

Jak spočítat logaritmus bez kalkulačky?

Vím, že bych si mohl logaritmus převést na exponenciálu a z té to dopočítat, ale co když budu mít nějakou exponenciálu, která půjde spočítat jen tak, že se převede na logaritmus a musí se zlogaritmovat?

Jde mi jen o ten princip počítání, když nebudu mít k dispozici žádné tabulky, pravítko, ani kalkulačku s touto funkcí.

Nejlepší odpověď
orwell

Třeba pomocí řad. Tak např. pro –1 < x < = 1 platí, že ln(1 + x) = x – x2 /2 + x3 /3 – x4 /4 + … a další finesy. Chce si to umět vybrat vhodnou řadu a příslušný počet členů podle požadované přesnosti výsledku. Mrknul jsem do H. J. Bartsch: Matematické vzorce, odstavec „logaritmické řady“, je jich tam asi 6. Samozřejmě si je nepamatuji, ale vím kde to najít a že to jde. Tuším, že existují na to taky nějaké iterační vzorce.

Další odpovědi
mosoj

Narýsovat si graf logaritmické funkce z lehce vypočitatelných bodů. Je to parabola. Logaritmy potom z grafu odečítat, asi s takovou přesností jako to bylo na logaritmickém pravítku.

Kepler

Na střední škole jsme na to měli právě ty logaritmické tabulky, když ještě nebyly kalkulačky, jen pravítka s určitou chybou. Asi by se to na papíru spočítat dalo, ale tu fušku bych si teda nedával.

mzm

mosoj. Nezdá se mi, že by graf logaritmické fce byl parabola… (xn, a n^x, kde x je proměnná a n konstanta budou mít rozdílné grafy). Ale grafické řešení logaritmů je samozřejmně možné.