Eloška

Jak spočítat …?

Vlčkovi lisovali jablečný mošt. Měli ho ve dvou stejně objených sudech, v obou téměř stejné množství. Kdyby z prvního přelili do druhého 1 litr, měli by v obou stejně, ale to by ani jeden soudek nebyl plný. Tak raději přelili 9 litrů z 2. do 1. Pak byl první soudek úplně plný a mošt v druhém zaplňoval právě třetinu objemu. Kolik litrů moštu vylisovali, jaký byl objem soudků a kolik moštu v nich bylo původně ?

Nejlepší odpověď
Chico

nejdřív bych označil množství litrů v 1. sudu jako x, v druhém tedy je x-2 litrů. Potom víme že když přidáme do 1. sudu 9 litrů bude plný, takže x+9 = p (p jako plný), dále víme že kdyz z druhého odeberemem 9 litrů bude v něm 1/3 oběmu: p/3=x-2–9 (tohle vynásobýme třema: p=3×-33) a nyní vypočteme x když do jedné rovnice dosadíme p z druhé: 3×-33=x-9 po vypočtení nám vyjde že x=21. 21l to je množství v 1. sudu, druhý má tedy 19l a když k 1. přičteme 9l máme 30l, což je objem sudu. Dohromady tedy 40l moštu.

Další odpovědi
mosoj

Jenom bych doplnil, že oba soudky byly stejně velké. Měly objem 30l.