Stingo

Jak spočítám čistý výdělek z faktury jako podnikatel?

Například vystavím fakturu za 50 000 Kč, tak kolik z toho zaplatím na dani z příjmu a sociální a zdravotní?

do podnikání jsem se nepustila, tak nemějte strach.

Nejlepší odpověď
ivzez

Výdělek má zaměstnanec, u podnikatele jde o zisk.

Z faktury zjistíte jenom co, komu a za kolik jste prodala.
Zisk zjistíte po skončení roku, když od příjmů odečtete výdaje.

___
Stingo, Vy jste se pustila do podnikání, aniž byste si předem
zjistila potřebné informace? To se Vám může i dost prodražit.

Pro začátek doporučuji web http://www.Jak­Podnikat.cz , web ČSSZ,
web Vaší zdravotní pojišťovny a samozřejmě živnostenský zákon.

Další odpovědi
Klaproth

Daň je 15 % ze zisku, ale jaký máš zisk, se z faktury na 50 000 opravdu nedá zjistit.

Hlada

Pokud vedete daňovou evidenci, ne účetnictví, tak z vystavené faktury žádné daně ani pojistné neplatíte ani se z ní tyto údaje nedovíte.

klumprt

To se dá pouze odhadnout po započtení všech nákladů a to fixních a variabilních, rozpočítaných mezi další prodané zboží nebo služby. Dále je třeba započíst i daňové náklady a platby na ZP a SP za celé roční zdaňovací období.
Přesně by to šlo vypočítat pouze, pokud by tato faktura byla jediná vydaná za celý rok.
(Možná nejsem úplně přesný v terminologii, jsem už z mikroekonomie řadu let venku.)