zjentek

Jak souvisí úspěch s dírou?

Udělat díru do světa- proč prohlubovat už tak citelnou nestabilitu světa?

Emefej, souhlas. Původně mne i toto zajímalo, ale je jasný, že jsem tu podotázku pro slabší nátury musel připsat.

Nejlepší odpověď
annas

Nejde jen o úspěch, ale i o něco špatného.

To, že úsloví existuje dlouho, najdeme i v PSJC. Má nějaký původ i význam. V jazyce se často používá metafora,. metonymie..

Když kopete díru v zemi, můžete objevit něco zajímavého, nebvyklého atd.

Děláme-li obrazně díru, udělali jsme něco neobvyklého, neobyčejného, někomu, něčemu jsme se otevřeli.. Jde o přenesený význam od podst. jména díra.

Příklady z literatury:
„Udělali jsme to včera díru do světa, co? – zahýřili si, vyhodili si z kopýtka“. Šrámek.
„Udělal díru do světa veselohrou o číšníku arcivévodovi – měl s ní sensační úspěch.“ Lidové. noviny.

Další odpovědi
fcoop

Nesmíš to brát doslova.
Pokud nehledáš naftu.
Je to jako „Mít nervy v kýblu“.
A to taky nejde........­.............­.........i když z nějakých dotazů jsem ochotný uvěřit,že to možné je.
Tak nějak.

Hans51

Prostě se to tak říká, stejně jako u jiných vět tohoto typu není nutné vždy hledat význam tak, že rozebereme slovo od slova.

Emefej

Úspěch s dírou souvisí velice úzce. Podívej se třeba na náš šoubyznys, řada holčin by bez díry neměla šanci se prosadit.