Avatar uživatele
zjentek

Jak souvisí úspěch s dírou?

Udělat díru do světa- proč prohlubovat už tak citelnou nestabilitu světa?

Emefej, souhlas. Původně mne i toto zajímalo, ale je jasný, že jsem tu podotázku pro slabší nátury musel připsat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, fcoop, Emefej, redy, zzzzz, gagaga, marci1 před 2954 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nejde jen o úspěch, ale i o něco špatného.

To, že úsloví existuje dlouho, najdeme i v PSJC. Má nějaký původ i význam. V jazyce se často používá metafora,. metonymie..

Když kopete díru v zemi, můžete objevit něco zajímavého, nebvyklého atd.

Děláme-li obrazně díru, udělali jsme něco neobvyklého, neobyčejného, někomu, něčemu jsme se otevřeli.. Jde o přenesený význam od podst. jména díra.

Příklady z literatury:
„Udělali jsme to včera díru do světa, co? – zahýřili si, vyhodili si z kopýtka“. Šrámek.
„Udělal díru do světa veselohrou o číšníku arcivévodovi – měl s ní sensační úspěch.“ Lidové. noviny.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, johana 56 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
fcoop

Nesmíš to brát doslova.
Pokud nehledáš naftu.
Je to jako „Mít nervy v kýblu“.
A to taky nejde........­.............­.........i když z nějakých dotazů jsem ochotný uvěřit,že to možné je.
Tak nějak.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hans51

Prostě se to tak říká, stejně jako u jiných vět tohoto typu není nutné vždy hledat význam tak, že rozebereme slovo od slova.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Úspěch s dírou souvisí velice úzce. Podívej se třeba na náš šoubyznys, řada holčin by bez díry neměla šanci se prosadit.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz, gecco Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek