Vojtěch

Jak snížit sílu pružiny?

Koupil jsem si k počítači volant a z určitých důvodů mi vadí síla pružiny, která jej vrací do středové polohy. Volant jsem rozebral a našel v něm pružinu z pružinového drátu vinutou do spirály o průměru asi 4cm s pěti závity těsně vedle sebe. Konce drátu jsou zahnuty a opírají se o zarážky, otáčením volantu se pružina stahuje. Je nějakým způsobem možné snížit sílu pružiny, abych se s volantem nemusel prát? Nebo to jednoduše nejde a mám se raději podívat po jiné pružině? Kde se dají takovéto pružiny sehnat? Předem díky.

Nejlepší odpověď
david22

natahovat ji do aleluja
Doplňuji:
mosoj> ale jo, i když je odpověď laděna v lehce rozverném duchu, něco ta tom je. Existuje něco jako únava materiálu, která způsobuje i „únavu“ často namáhaných pružin.
Pokud by Vojtěch natahoval tuto pružinu tak 6 hodin denně, 7 dní v týdnu, 31 dní v měsící, tak časem se to určitě pozná.

Další odpovědi
mosoj

Jedině zkrátit pružinu, pokud to ale konstrukce dovolí.
Doplňuji:
To s tím natahováním se mně nějak nezdá !

Toruk

Natáhnout (a případně zkrátit na originální délku).

tom004

Myslím si,že ani jedna z rad nebude fungovat.Já bych si v bazaru za pár korun,nejdříve vyzkoušej jestli Ti ten tah bude vyhovovat,koupil „jetý“ a pružiny vyměnil.

david22

chtěl jsem říct poddá :)