Radek Š.

Jak snížit napětí 12V na 9V?

Jak mohu snížit napětí z autobaterie 12V do obvodu s „LEDkami“ na 9V?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jednoduše tam můžeš dát do série 4 nebo 5 křemíkových diod nebo Zenerovu diodu na 3V. Jestli to je ale v autě, kde může být napětí přes 14V, bude lepší stabilizátor 9V, např. 78S09, který snese 2A.

Další odpovědi
gecco

Můžeš použít měnič 12VDC → 9VDC (např. http://www.oh­rej.se/menic-napeti-sundaya-voltage-converter-d-con-12-9-eanPH101910-skup9A00000101.php )…
A nebo jednoduše odporové omezení proudu (spočítáš potřebný odpor a nebo jej nastavíš ´zkusmo´ poťákem).

brillant

Např.: použít přeřadný rezistor
Doplňuji:
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=sn%C3%A­D%C5%BEen%C3%AD+nap­%C4%9Bt%C3%AD&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

mosoj

Nejjednodušeji předřadným odporem 1,5 Ohm. Pro proud 2 A 6 W, pro 1A 3 W.
Raději vol watáž o něco vyšší ať se odpor moc nehřeje.

Počítáno z 12 V na 9 V. Pokud by to mělo být zapojeno v autě, tam je za provozu více jak 14 V. Musel by se odpor přepočítat.

Pikachuu2012

Memfun.cz :D

lexx

Pomoci trandu KU 601 a dvou odporů. DC +12V dáš na kolektor, bází napájíš ze středu odporového děliče 100Ω a 270Ω zapojených v sérii mezi + a – 12V, z emitoru odebereš DC +9V, je to srozumitelné ? Obrázek by byl lepší.