Jak složit nějakou romantickou báseň?

neznáte nějaký postup, jak ji vymyslet, pokud jen tak z hlavy ji nevymyslím?
Doplňuji:
salsa verde-zatím jen o kamarádce :)

spíš sem myslel, jestli jde použít nějakou předlohu, nebo jestli by se měla vymýšlet od prvního veršu dolů, jestli na tomto pořadí tak moc nezáleží, apod.
prostě, jestli na to máte nějaké finty, či to co napíšete, tak to espíšete :)

Nejlepší odpověď
hanulka11

k tomu musíš mít nápad ze své hlavy, mě napadají věci aniž bych o tom přmýšlela- a aby ti někdo radil jak na to..... nevím .....to se prostě musí urodit v tvé hlavě

Další odpovědi
salsa verde

romantickou o čem? O tvé vyvolené? Tak nejsem tedy žádná básnířka ale: hlavně si ujasnit co jí chceš v té básni sdělit. To je podstatné pro to abys vymyslel text. Pak si tedy ten tex sepiš zatím nijak neveršuj. A potom nad tím můžeš sedět a to co jsi sepsal tzv nanečisto si zformuluj. Zřejmě se ti to nepodaří na první pokus, proto je dobré s sebou všude nosit nějaký zápisník protože se ti může stát že tě něco napadne krásného třeba ve frontě u pokladny…atd A ještě něco-nemyslím si že se básneň musí nutně rýmovat. Pro příklad ti zde jednu napíšu do diskuze

baghira

Nejjednodušší je vyhledat nějakou již hotovou báseň a plagiátorsky ji upravit na vlastní podmínky.
Předpokládám, že účelem je oslnit na rande, ne vydávat svou vlastní sbírku básní.

barnajka

Přečti si od E.A.Poea esej „Filosofie básnické skladby“.
Není to přímo návod jak psát, ale třeba ti to něco dá. Když už nic jinýho, tato esej je minimálně důkazem, že básně se dají psát i „na povel“, podle šablony. Podle mě je to ale hloupost, psaní poezie by nemělo být záležitostí rozumu, ale srdce: pokud nemáš tu správnou inspiraci a slova ti na papír neskáčou sama, asi je to znamení, že bys psát neměl :)

Tu esej si můžeš přečíst třeba tu:

1.část
http://bovepul­.blog.cz/0803/fi­losofie-basnicke-skladby

2.část
http://bovepul­.blog.cz/0803/fi­losofie-basnicke-skladby-2-cast

Doplnění pro fcoop:
Romantická (milostná) poezie se nutně rýmovat nemusí – nejde o žánr epický, ale lyrický. Souhlasím ale, že rýmovaná básnička vždycky líp zní :)

A k tomu slunci – není žádný problém ho v básni použít! Pokud nenajdete slovo, co by se s ním rýmovalo, použijte jednoduše Cimrmanův absolutní rým nebo akustickou konstantu (pokud jste viděl Hospodu na mýtince, víte, o čem mluvím :))

fcoop

Měl jsem mlhavý pocit,že na takové „věci“ žádný návod není.
Návod možná existuje na skládání uhlí,složení jelena a pod.
Ale složit nějakou říkačku – musí se dbát na to,aby se na konci věty(řádku)konce slov takzvaně rýmovaly.
Není špatná volba takových koncových slov,aby se mohl použít smysluplný rým.
Velice známé nevhodné slovo je slunce.
Zkus na "slunce " vymyslet rým.

A tak. Hodně štěstí.

Malá ukázka

Já jsem brambor šišatý

Já jsem brambor šišatý, bláto máš až na paty.

Kutálím se po poli, v zádech mě vždy zabolí.

Očička mám jako ty, jsem nad všechny dobroty.

Žlutý jsem jak máslíčko, přináším vám zdravíčko.

Drap

Postup může být u různých autorů různý. V tomto případě asi žádný upotřebitelný návod nenajdeš. Budeš muset namáhat svou hlavu sám

Deli

Základem je romantický zážitek, pak popusťte uzdu fantazii, sněte a pak zkuste sny obléknout do slov…
A pro inpiraci si pusťte Básníky…

„Jsi modrá jako hladina…“

salsa verde

Vměsíčním svitu
z lásky k jeho půdorysu
odráží se obraz tvůj.

Toužím být vlastníkem
tohoto obrazu
straním se myšlence
hříšného dotazu
zda také stal jsem se středem
Tvého snění.

Jsi má něžná myšlenka
z krásného obrazu
a rád jsem
že poznat jsem ji směl
však vše, co říct bych tím chtěl
vyčtešpouze
v krajině mých očí.

autor Derry Zanne