ShadyPony

Jak skloňovat název města Horní Cerekev?

Nejlepší odpověď
quentos

Podle vzoru „jarní“ a „píseň“. K předchozí odpovědi se tedy patří doplnit 5. pád – volám „Horní Cerekvi!“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=372

Další odpovědi
Alesh

  1. Horní Cerekev
  2. Horní Cerekve
  3. Horní Cerekvi
  4. Horní Cerekev
  5. Horní Cerekvi
  6. Horní Cerekví

ber to jako, kdybys skloňoval „mrkev“… 🙂

Alesh

@quentos: to nevíš, že u neživých věcí se obvykle 5. pád neuvádí? 🙂 … jo, ve scrabblu, jo. 🙂

annas

Ad Alesh

5. pád se uvádí všude. Přece mohu oslovit i věc neživou.
Třeba zmiňovaná mrkev

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mrkev

Alesh

jj, ale je to spíš básnické, neboť obvykle oslovujeme jen „živé věci“, oslovovat Horní Cerekev asi jen tak nebudeme, čili ten 5. pád je trochu zbytečné uvádět. 😉

quentos

Tady je zas někdo chytrej jak rádio… jsi chytřejší než Ústav pro jazyk český? Proč tedy u VŠECH vzorů podst. jmen včetně neživotných je pátý pád uveden? (Viselo nám to ještě na ZŠ na plátně: písni!, kosti!, asi to tam teda bylo pro srandu králikum…)

quentos

Seš dokonce tak chytrej, žes ani neuved zdroj, to je tedy důvěryhodné. Tazatel si řekne, že sis to asi vycucal z prstu.

Alesh

Tak někdo to má v hlavě, někdo to kopíruje z netu, tomu říkám znalost!