JájsemRaibek

Jak silné šifrování je v tomto případě a za jak dlouhou dobu by se dal v dnešní době rozluštit psaný text?

Pokud by si dvě strany psali dopis tak, že by používali šifrovací tabulku s okýnkama, o jak silnou šifru by se jednalo?
Toto je jen příklad, jinak by se psalo dejme tomu 20–50 písmen na strojově psané stránce.

Nejlepší odpověď
Dochy

Mně tedy pro tuto šifru vychází 262144 možností (pro čtverec 6×6). Je to tedy včetně možností poněkud nepraktických. Ušlo mi něco? Souhlasím s tím, že je to šifra poměrně jednoduchá a poměrně známá. Pokud budu předpokládat, že tato šifra mohla být použita a budu znát jazyk textu, je poměrně jednoduché klíč odhalit.

Další odpovědi
klumprt

Možností jak sestavit klíč, je podle mě 1024+64+5=1092. To není mnoho.

Opravuji se: Zdá se, že Dochy má pravdu. Místo těch plusů tam mají být kráty.

dubraro

Takovou šifru zlomí běžný počítač v řádu sekund.

klumprt

oprava! na konci je +4 samozřejmě:-)

led

pokiaľ túto šifru použijete v hanáckom nárečí, tak určite bez znalosti hanáčtiny bude nerozlúštiteľná…

dubraro

Ostatně brněnský hantec nebo slezské „po naszimu“ jsou pro cizince tak nesrozumitelné, že je není ani potřeba šifrovat. To byl taky princip „kódu Navajo“. Telerafisté prostě telegrafovali po svém, navažsky, a protože Němci žádného Indiána k dispozici neměli, nemohli to rozluštit.

klumprt

jenže hanácké nářečí je už další šifra a o té není v otázce řeč. 🙂