Movie-FJ

Jak si zvýšit sebevědomí a sebeúctu? Děkuji.

Člověk, na kterém mi záleží a důvěřuji mu, mi řekl, že bych měl dělat něco se sebevědomím a úctou k sobě. Když jsem se ptal pár známých, potvrdili to.

Nejlepší odpověď
Damiana

Sebevědomí (a tím pádem i sebeúctu) má obvykle člověk, který ví, že něco umí. Něco dokázal nebo je úspěšný. Nemusí být zrovna mistr světa, ale i takové „cintání na osmičku“ příneslo oné osobě pocit, že je někdo…
Lidé, kteří se v životě jen „vezou“, nic moc je nezajímá a jsou hodně přispůsobiví, mívají časem tento problém. Jim samotným to často nepřekáží, ale okolí je tak vnímá a blízký člověk to hodnotí jako velmi nepřitažlivé. Doporučuji ti začít s něčím, co tě baví a snažit se v tom alespoň trochu uspět. Jakmile začneš mít sám ze sebe trochu lepší pocit, budeš mít o čem mluvit, bude se to o tobě vědět, budeš přirozeně sebevědomější. Také se neposlouchá moc dobře neustálé stěžování si, řeči typu: Jó, tak na tohle já nemám, to není nic pro mě…
Možná by to chtělo nějakou psychoterapii, protože přesně tento problém se řeší velmi často. Důležité je odhalit příčinu toho, kde má tvé nízké sebevédomí a nedostatek sebeúcty základ. To nejde takhle „spláchnout“, měl by sis o tom s někým popovídat, otevřít se mu. Byl jsi v dětství přehlížený? Šikanovaný? Byli jste úplná rodina? Jsou toho stovky, co by ti mohlo „otevřít oči“ a pomoci „se najít“.

Další odpovědi
mosoj

Není to tak jednoduché. Souvisí to z výchovou v dětství a to se jenom tak nezlomí pokud se to podaří vůbec napravit. Přemíra seběvědomí také není nic pěkného ( řekl bych že dnes ho mají někteří až nezdravě hodně !!). Sám to ale těžko napravíš. Je třeba mít kolem sebe dobré kamarády, kterých si vážíš a kteří tě názorově pomohou. V tomto případě obzvlášť platí že dobře se mluví ale hůře koná. Chtělo by to najít si nějakou činnost kterou ocení okolí a dá to najevo. Každý pracovní a osobní úspěch který ocení okolí silně zvedá seběvědomí.
Doplňuji:
Osobní zkušenost.

Drap

Začít se mít rád. Uvědomit si, že nic pro tebe neni nemožné. Pokud to zvládneš ve své hlavě, tak vše ostatní příjde samo.

Leotom

Sebeúctu- zamysli se nad tím jak se chováš (jestli ne jako blázen)
Sebevědomí- začni si víc věřit, že něco dokážeš

odpomass

Jediná rada – Přestaň se litovat! Veř mi, pomůže to…

Vr.

Chval se! Za každou maličkost, která se ti povede, se pochval. Klidně si zaveď notýsek na pochvaly a zapisuj si je. Když budeš mít pochybnosti, tak si přečti, co všechno se ti podařilo 🙂 A když se ti něco nepovede podle svých představ, pochval se i za to a napiš si, jak to příště uděláš líp 🙂 Všímej si věcí, které na ostatních oceňuješ a vážíš si jich za ně a dělej je taky 🙂 Nezapomínej na vděčnost a pokoru, ale s mírou 😉 Hodně štěstí! 🙂

zjentek

Jiní lidé řekli… záleží nezáleží…dobře,taky něco řeknu a taky budu jen člověk který něco řekl,i když ti na mě nezáleží,to je první co je přeba pochopit. Takže pointa- není potřeba začínat u druhých, je potřeba pochopit, kdo opravdu jsme. Já vím kdo jsem..