LADIS

Jak si zařídit plnou moc ?

Je to fakt tak jednoduché, že stači jenom (zjednodušeně) papír s podpisem ?? Jak poznají že podpis plnomocnitele je pravý ? potřebujete k tomu třeba okopírovanou občanku nebo něco takového ??

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží jak na co. Někde stačí běžně napsaný plný moc, k některým úředním úkonům musí být plná moc ověřená. Plnou moc mohou ověřit marikáři.

Další odpovědi
mosoj

Platná plná moc je jen ověřená na matrice.

zzzzz

Je zde potřeba rozdělit kdo je zmocněnec a kdo je zmocnitel!!!

Píše se to asi takto.

Já (zmocnitel) jméno příjmení, r.č. bytem, tímto zplnomocňuji (zmocněnec) jméno příjmení, ř.č. bytem, k ................. zde se vypíše k čemu.
Výše zmíněné zplnomocnění mu uděluji na dobu........dní.
Datum a podpis.

Je také dobré aby zmocněnec plnou moc přijal. To znamená, že napíše pod ní:
Já jméno atd. tímto tuto plnou moc přijímám. (toto je v podstatě ochrana pro zmocnitele, když třeba někoho zplnomocním k něčemu důležitému, a on to zanedbá a mi tím vznikne škoda, tak prokážu, že plnou moc přijal)

K některým úkonům je potřeba mít ze zákona plnou moc ověřenou, to lze nejjednodušeji provést třeba na pobočce České pošty.
Jinak platí, že pokud se neprokáže, že plná moc je neplatná, je považována za platnou.

ivzez

Plná moc se nezařizuje, plná moc se dává.
Zmocní-li Vás někdo k nějakomu úkonu,
musí to napsat.

V plné moci musí být uveden ten, kdo plnou moc dává
(jméno, příjmení, datum narození, bydliště),
a ten, kdo je tím kterým úkonem pověřen
(stejné náležitosti).

V plné moci by měl/y být uveden/y úkon/y,
mímž/jimiž je zastupující osoba poveřena.

Pověřená osoba připíše, že zmocnění přijímá,
připojí místo + datum a podepíše se.

Podpis zastupované osoby musí být ověřen,
nebo by plná moc musela být podepsána
před úředníkem, s kterým má zmocněná osoba jednat.

Ono je toho víc,
ale tohle je asi nejdůležitější.

květák75

Když jsem potřebovala něco naší mamce vyřídit já, jednoduše jsem si na https://ideaclub­.cz/media/plna-moc-k-zastupovani-vcetne-vzoru-zdarma-na-konci-clanku stáhla vzor plné moci, vypsala potřebné informace a nechala jí to podepsat. Na úřadech pak vše proběhlo naprosto bez pořádku, takže určitě doporučuji postupovat takto.