autacek

Jak si „z někoho vystřelit“ a jak vůbec vznikl tento výraz ?

Nejlepší odpověď
annas

Vystřelit si z někoho – udělat si z něho legraci, žert. Jde o přenesený význam. Těžko říct, kdy se spojení poprvé objevilo a kdo objevil souvislost mez střílením skutečným a slovním (přeneseným).

Ale pravděpodobně souvisí s tím, že se občas střílelo jen tak do vzduchu, někdo chtěl někoho postrašit, bez uvážení, bez rozmyšlení, jindy jako moment překvapení., jako signál – třeba se sestřílelo ve 12.00 – oznámení času. apod. Někdo se rány lekl, původce střelby se bavil … smál se, později to bral jako vtip i ten, který se zpočátku rány lekl …
.
Později stačilo říct něco legračního místo skutečného výstřelu a úsloví bylo na světě.

„A přece každou chvíli, vystřelil takovou ránu, že se bránice starých pánů mohla ulechtat“.

Jak si z někoho vystřelit? Záleží na každém jedinci, jak toto „střílení“ vezme … dost často tím, že dotyčný něco vyhrál …

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.