hippeace

Jak si uplést lano?

Jak si uplést provaz či lano když mám doma uzounké provázky potřebuji něco tlustčího a nechci nic kupovat jelikož je to daleko a drahé. Procím neraďte copánek ráda bych ten provaz měla kulatý děkuji :)

Nejlepší odpověď
Drap

Silnější lano lze splétat nejen jako copánek, ale třeba z osmi pramenů do kulatého tvaru. Technika pletení však není příliš jednoduchá. Dalším způsobem jak vytvořit větší průměr, je stáčení. Běžně se takto vytváří průmyslové provazy.

Další odpovědi
led

Záleží od použitia potrebného lana, možno vyrobiť nosné len zapletaním ako velikonočný korbáč, alebo ozdobné – pružné ako na tomto videu:
http://www.you­tube.com/watch?v=iJ0s_2T­BwCQ
Nebudem tu rozpisovať návod. Lepšie vidieť a skúšať:
http://www.wi­kihow.com/Knit-an-I-Cord
prípadne vrcholovou technológiou: V ľudovej výrobe sa povraz zhotovoval viacerými spôsobmi, a to šúľaním nespradeného vlákna – pradiva medzi dlaňami alebo dlaňou o stehno, druganím – teda skrúcaním ušúľaných nití pomocou háčika, alebo skrúcaním, či spletaním upradených nití ručne alebo pomocou drevenej rázsochy – kľučky.
K technicky najvyspelejšiemu spôsobu ručnej výroby povrazov patrilo ich zhotovovanie za pomoci vozíka – kolovratu. Išlo o systém kľučiek a háčikov pripevnených na jednom pohyblivom a na jednom pevnom stojane. Pri remeselníckom povrazníctve sa k týmto nástrojom pripájalo ešte koleso na zosukovanie a spletanie prameňov nití, prípadne skrutkovač s ozubenými prevodovými kolieskami.
Princíp zhotovovanie je rovnaký – zapletanie samostatných lán, laniek, povrázkov, nití do jedneho zväzku.